Salı , Şubat 21 2017
Dini Soru / Sorular / Alkol içeren ilaç kullanmak caizmi

Alkol içeren ilaç kullanmak caizmi

Sponsorlu Bağlantılar

Alkol içeren ilaç kullanmak caizmi

Soru

Selamun aleyküm hocam. Benim size sorum biraz farklı. Benim yanağımda bir kaç çizik var ve ben lise 3 öğrencisiyim ve asker olmak istiyorum orada bir çizikten bile giremiyormuşun ve kazansan bile almıyorlarmış. Ben de bepanthol krem aldım ve içindekiler kısmında Etil ve steril alkol var yazıyor ben çizikler geçsin diye sürüyorum ya bu haram mı? Bide bir şey duydum, Allah haram kıldığı şeylerde fayda bulunmazmış ben bunu sürmeli miyim yoksa abdest almak yeter mi? Bol bol dua ediyorum zaten abdest yüzü temizliyormuş doğru mu biraz uzun açıklar mısınız.

Cevap

Aleykum selam kardeşim. Allah hastalıklarımız için şifa yollarını yaratmış ve aramamızı emretmiştir. Ama haram olan şeylerde bunu aramamızı da dinimiz istemektedir. Ancak hayati bir zaruret olur ve alternatif bir ilaç bulunamazsa o zaman bu tür ilaçlar kullanılabilir. Hadisi şerifte Rasulüllah Efendimiz aleyhisselam şöyle buyurmuştur:

“Tedavi olun, zira Allah hiç bir hastalık yaratmamıştır ki, çaresini de yaratmış olmasın” diye buyururken: “Şüphesiz Allah şifanızı size haram kıldığı şeyler” de yaratmamıştır” (Ebu Davud, Tıb 11; Muvatta, Ayn 12)

Bu hadis-i şerifler ışığında cumhur (fıkıhçılar çoğunluğu) pis ve haram, şeylerle bu arada içki (hamr) ve domuz mamulleri ile (olağan durumlarda) tedavi olunamayacağı görüşüne varmışlardır. Olağan durumlar; alkol, domuz ya da başka pis maddeler ihtiva eden ilaçların yerine başkası bulunabildiği ya da bulunamasa dahi hasta için hayatî bir durumun söz konusu olmadığı zamanlardır.

Ama alkol ve domuz maulleri ihtiva eden ilaçların yerini tutacak başka ilacın olmadığı, hastanın da böyle bir ilacı almadığı zaman hayatî tehlike geçireceği mütehassıs (hâzik) bir Müslüman doktor tarafından söyleniyorsa, böyle ilaçların zaruret mikdarı alınacağını hemen hemen bütün fıkıhçılar kabul ederler.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Evlenemiyorum ama evlenmek istiyorum başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Mumsema nedir

Sponsorlu Bağlantılar Mumsema nedir Soru Arkadaşlar merhabalar. Mumsema nedir? Lütfen sizden ricam bu soruma doğru …

Bedir uhud nedir

Sponsorlu Bağlantılar Bedir ve uhud nedir ne anlamlara gelir kısaca yazınız. Bedir ve Uhut, peygamber …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.