Pazartesi , Şubat 27 2017
Dini Soru / Sorular / Burçlara inanmak günah mı

Burçlara inanmak günah mı

Sponsorlu Bağlantılar

Burçlara inanmak günah mı

Soru

Karakter özelliklerini temsil eden burçlara inanmak günah mı? Yalnız sadece özelliklerini kastediyorum.. Günlük yorumdan ve Falı kastetmiyorum.

Cevap

Burçların olduğu ve dünya ile insanlar üzerinde etkilerinin olduğu bilinmektedir. Tek başına burçların insana etki edeceğine inanmak küfürdür. Çünkü Allah’ın dileği dışında hiç bir şey gerçekleşmez. Bir kısmı doğruluk payı olsa bile bunlar çok tehlikeli ve gereksiz işlerle meşgul olmak demektir.

Burçlara bakmak günah mıdır

Soru

Ben günlük burç yorumu mu okuyorum ve hayatımda aynı şeylerin olduğuna inanıyorum bu konu hakkında beni aydınlatır mısınız ? Acaba ben mi takıntı haline getirdim bilemiyorum..

Cevap

evet. hemde çok günah

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Evlenemiyorum ama evlenmek istiyorum başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Mumsema nedir

Sponsorlu Bağlantılar Mumsema nedir Soru Arkadaşlar merhabalar. Mumsema nedir? Lütfen sizden ricam bu soruma doğru …

Bedir uhud nedir

Sponsorlu Bağlantılar Bedir ve uhud nedir ne anlamlara gelir kısaca yazınız. Bedir ve Uhut, peygamber …

2 Yorumlar

 1. Çeşitli burçlara ve fallara inanmak ve bunlardan mana çıkarmak caiz değildir. Zaman zaman bu tür şeylerin doğru olduğu düşüncesi gelebilir bu yanlıştır çünkü yazılanların çoğu zaten hayattan olan şeylerdir.

  Zeyd ibni Halid el-Cühenî (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
  “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Hudeybiye’de gece yağan yağmurun ardından sabah namazını kıldırdı. Namazı bitirince insanlara yöneldi ve şöyle dedi:

  ‘Rabbinizin ne dediğini biliyor musunuz?’ Sahabeler:
  −Allah ve Rasulü daha iyi bilir dediler. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:
  −‘Allah-u Teâlâ dedi ki: Kullarımdan bazıları bana inanmış, bazıları da inkâr etmiş oldu. Kim Allah’ın kerem ve rahmetiyle bize yağmur yağdı derse o kimse inanmış ve burçların tesirini inkâr etmiştir. Kim de şu ve şu yıldızın etkisiyle bize yağmur yağdı derse o kimse beni inkâr etmiş ve burçların tesirine inanmıştır.”
  Buhari

 2. Hocam günlük burç yorumlarına ve gelecek hakkında dedikleri şeylere katılıyorum. fakat insanları karakterlerinde burçların etkisi büyük olasılıkla gözleniyor (%90 gibi diyelim) yine arkadaşlıklarda, evliliklerde burç uyumları bayağı etkili gibi görünüyor? Bildiğim kadarıyla nasslarda karakterde ve uyumda burç etkisini yasaklayan bir hüküm de yok.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.