Pazartesi , Şubat 20 2017
Dini Soru / Sorular / Çocuğun üzerine edilen yemin nasıl bozulur

Çocuğun üzerine edilen yemin nasıl bozulur

Sponsorlu Bağlantılar

Çocuğun üzerine edilen yemin nasıl bozulur

Soru

Olay bayağı uzun aslında….evliyim ve bir çocuğum var eşim ile ilgili sürekli kafamı kurcalayan soruyu tam da muhatabına sordum. benim için hiç kolay olmadı. direk sordum fakat ikisi de aynı cevabı vermediler. birinden biri yalan söylüyor. bu kez eşim le ilgili soru işaretlerim çoğaldı. o kişi ile de konuşurken anlatması için yemin ettim. hiç kimseye söylemeyeceğim Dedim. Çocuğumun üzerine yemin ederim dedim. bunun gibi şeyler söyledim. çok samimi ve ciddi idim. velhasıl aldığım cevap beni yıktı. Allah beterinden ve de tekrarından korusun. bu kez iç çekişmem bitmedi. neyse ben bunu eşime anlattım. o da iftira var dedi. ama ben tabi ki yine kim doğru söylüyor bilemedim. ALLAHA havale ettim onları. her ikisi de evli. her ikimizin de çocuğu var. yüzleşmelerini istedim bu kez hiç kimsenin huzuru bozulmasın diye içine attım yine. ancak hiç unutamıyorum aklından çıkmıyor. kim doğru söylüyor. her ikisi de benim varlığımı bile bile beni üzdüler. resmen aldatıldım. bu bana o kadar ağır geldi ki ayrılmak bile istedim ama eşimi gerçekten çok ama çok seviyorum. o benim gözümün nuru gönlümün huzuru. bana diyor o zaman evli değildik. evli değildik evet ama ben senin hayatında var idim ….resmen kandırıldım. işte bu benim çok ağırıma gidiyor. bana diyor nefsime uydum ben gerçekten o insan dan nefret ediyorum. aslında konu o kadar derin ki…anlattıkça anlatasım geliyor. Çünkü hiç kimseye anlatamıyorum hiç kimse üzülmesin hiç kimsenin huzuru bozulmasın diye. eşimde beni çok seviyor. ama geçmişte yaşanılan bir hata beni hep zorluyor. velhasıl ben yeminimi bozdum eşime anlatarak. diğer türlü eşimden nefret edebilirdim çünkü. yemini mi bozduktan sonra hatta çocuğumu üzerine. Yemin ettikten hemen sonra benim çocuğum da değişiklikler oldu çok huysuz oldu çok ağlamaya başladı hırçınlaştı.. Ben zaten çok pişman oldum. oruç ta tutacağım. bana ne gibi öneri de bulunursunuz. yani çocuğumun üzerine ettiğim yemin yavrumu nasıl etkiler. hakkınızı helal edin hayırlı geceler…

Cevap

Değerli kardeşim. Allah size ve ailenize huzur versin. Farkında ve şuurunda hareket ediyorsunuz bu zaten anlaşılıyor. Siz eşinizi ve eşinizde sizi çok seviyor ve artık ona bu konularda kesin güveniyorsanız öyle bir karar vererek Allah’a tevekkül edin ve çokça dua edin.

Çocuk üzerine ettiğiniz yemininiz ise zaten sahih ve geçerli bir yemin değildir Çünkü ancak Allah adına edilen yeminler geçerlidir onun adı dışında hiç bir canlı veya cansız üzerine edilen yemin geçerli olmaz, ancak günah işlenmiş olacağından dolayı tövbe etmeniz gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Evlenemiyorum ama evlenmek istiyorum başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Mumsema nedir

Sponsorlu Bağlantılar Mumsema nedir Soru Arkadaşlar merhabalar. Mumsema nedir? Lütfen sizden ricam bu soruma doğru …

Bedir uhud nedir

Sponsorlu Bağlantılar Bedir ve uhud nedir ne anlamlara gelir kısaca yazınız. Bedir ve Uhut, peygamber …

6 Yorumlar

  1. Selamaleyküm ben eşimle tartıştım ve senden ayrılacağım dedim.çocuklarımın üzerine yemin ederim dedim.buna çok pişman oldum tövbe ettim çocuklarıma bişey olacak diye çok korkuyorum. Ne yapmam gerekiyor.

    • Aleykum selam. Bu ettiğin yeminin hiç bir geçerliliği yoktur. Çünkü yemin sadece Allah adına edilirse geçerli olur. Bu sözünden tövbe etmen yeterlidir.

  2. Selam sevgilim için seni birdaha aramam çocuğun üzerine yemin ettim bozmak için napman lazim

    • Aleykum selam Aynur. Böyle bir yemin geçersizdir hiç bir hükmü yoktur. Sadece tövbe istiğfar et ve bu tür sözleri bir daha kullanmamalısın.

  3. Bende eşime Bir Daha kredi çekersen cocugumun ölüsünu göreyim srni bosarim dedim fakat bugün ögrendimki esim yine kresi çekmis ne yapmam laxim yeminimin bozulmasi için çok kötüyüm

    • Bu dediğin söz bir yemin değildir ama bu bir bedduadır. Bu sözden dolayı tövbe etmelisin ve bir daha böyle bir sözü kullanmamalısın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.