Çarşamba , Şubat 22 2017
Dini Soru / Sorular / Eşimin namaz kılması için ne yapmalıyım

Eşimin namaz kılması için ne yapmalıyım

Sponsorlu Bağlantılar

Eşimin namaz kılması için ne yapmalıyım

Soru

Salam hocam. sizden bir şey rica edeceğim. men eşimin namaz kılmasını istirem. ona namaz kılmamanın ne kadar günah olduğunu her gün söylüyorum ama kılmıyor. ama onun zayıf noktasını bilirem. siz ne kadar büyük günah olduğunu detaylı bir şekilde yazsaydınız men ona sizin yazıklarınızı gösterirdim. etkileneceğinden eminim. lütfen bir kaç kelimeyle değilde ayrıntılı bir şekilde yazın. şimdiden sağolun

Cevap

Aleykum selam kardeşim. Allah size, bize, eşinize ve tüm müslümanlara namazlarını hakkıyla kılanlardan eylesin. Bu konu bir derya gibidir. Biz sadece bir kaç söz yazacağız. Allah tesirini kalplerimizde yaratsın ve namaz kılanlardan eylesin. Bu konuda ilk yapmanız gereken şey namaza sıkı sıkı sarılmak ve namaz kılarak eşinize örnek olmaktır. Ancak o zaman anlattıklarınızın etkisi çok daha iyi olacaktır inşaallah.

Namaz kılmayan kimse:
Ömründen hayır ve menfaat görmez. Çeşitli hastalık, aşağılık, hakaret ve zilletler içerisinde hayat sürer. Salihlerden saygı görmediği gibi, çeşitli mahrumiyet ve sıkıntılara maruz kalır. Sıhhatinden hayır ve menfaat görmez. Genelde kötü yerlerde çalışanlar, namaz kılmayan veya namaza gevşeklik gösterenlerdir. Zahmetli, yorucu ve ağır işlerde çalışanlar da çoğunlukla bunlardır. Namazı doğru kılan, hem salihlerin yanında, hem de, arkadaşları ve akrabaları arasında saygı ve itibar sahibidir.

Namaz kılmayanın ölümünde, gözlerinde korku alametleri, telaş ve hüzün eserleri, gözünü göğe dikme işaretleri görünür. Gözlerinin rengi değişir. Yukarıya veya aşağıya doğru dikilir ki, bakmak mümkün değildir. Burun delikleri kurur. Kuş tüyü yatakta, süslü odada ve sarayda bin bir ihtişam ve debdebe içerisinde bulunsa da, yine zelil ve aşağı olur.

Namaz kılmamakla iman zayıflar. Bu kimsenin namaza saygısı olmadığından melekler, ölüler ve diğer yaratıklar da ona saygı göstermez.

Namaz kılmayan ölürken saçı sakalı karışır. Namaz kılanın ise ölümünde de hayattaki durumu bozulmaz, canlı gibi kalır. Onun ölümünü gören, ölümünden haberdar değilse, uyuduğunu zanneder.

Hz. Peygamber (a.s.) de şöyle buyuruyor:

(Kasten [mazeretsiz] namaz kılmayanın diğer amellerini Allahü teâlâ kabul etmez. Tevbe edinceye kadar da Allah’ın himayesinden uzak olur.) [İsfehani]

(Beş vakit namazı terk eden, Allahü teâlânın hıfz ve emanından mahrum olur.) [İbni Mace]

(Namaz kılmayanın Müslümanlığı, abdest almayanın namazı yoktur.) [Bezzar]

(İman ile küfür arasındaki fark, namazı kılıp kılmamaktır.) [Tirmizi]

(Namaz, imanın başı ve Cehennemden kurtarıcıdır.) [Miftah-ul-Cennet]

“Kişi ile küfür arasındaki fark Namazı Terk etmektir.”
(Buharî, Neseî)

“Bizim ile sizin aranızdaki ahid namazdır. Namazı kılmayan kâfir olur.”
(Bu hadisi beş imam ile İbni Hibban, Hakim, Neylu’l-Evtâr, I, 293vd)

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Evlenemiyorum ama evlenmek istiyorum başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Mumsema nedir

Sponsorlu Bağlantılar Mumsema nedir Soru Arkadaşlar merhabalar. Mumsema nedir? Lütfen sizden ricam bu soruma doğru …

Bedir uhud nedir

Sponsorlu Bağlantılar Bedir ve uhud nedir ne anlamlara gelir kısaca yazınız. Bedir ve Uhut, peygamber …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.