Perşembe , Şubat 23 2017
Dini Soru / Sorular / Gayrimüslimlere selam verilir mi

Gayrimüslimlere selam verilir mi

Sponsorlu Bağlantılar

Gayrimüslimlere selam verilir mi

Soru

Selamun Aleykum Hocam, biz gayrimüslim biri olan, Hristiyan ve Yahudi birine Selam verirsek günah mıdır? ve ya Allah razı olsun dersek mesela çok güzel bir insansa hep Müslüman olan insana iyilik yapıyorsa ve bu müslüman iyilik yaptı diye Allah razı olsun Allah günahlarını affetsin derse doğru mudur ve günah mıdır? Yani Hristiyana ve Yahudiye Allah razı olsun Allah affetsin günahlarını, Allah Rahmet eylesin, Allah sağlıklı ömür versin demek doğru mudur. Hocam gayrimüslimlerle nasıl konuşmalıyız? Cevaplarsanız sevinirim önceden teşekkürler.

Cevap

Aleykum selam. Yahudi ve Hristiyan olan birisinin hidayeti için dua etmek caizdir. Ama Allah’ın rahmetini ifade eden dini selamı vermek, Allah razı olsun demek gibi dualar ve sözler kullanmak caiz değildir. Çünkü Allah rahmet etmediğin söylemiştir. Bizim Allah’ın sözüne haşa aksi söz kullanmamız caiz değildir. Bunlar dışında güzel ve müslüman yakışacak şekilde sözler söylemek konuşmak ise caizdir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Evlenemiyorum ama evlenmek istiyorum başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Mumsema nedir

Sponsorlu Bağlantılar Mumsema nedir Soru Arkadaşlar merhabalar. Mumsema nedir? Lütfen sizden ricam bu soruma doğru …

Bedir uhud nedir

Sponsorlu Bağlantılar Bedir ve uhud nedir ne anlamlara gelir kısaca yazınız. Bedir ve Uhut, peygamber …

2 Yorumlar

  1. Selamun Aleykum Hocam. Maalesef cahilliğimizden dolayı bu yanlışları çok yapmışız şimdi küfre mi düştük, bize bir Hristiyan hep yardım eder diyor biz de hep Allah razı olsun mekanın cennet olsun diyoruz. Çok iyi bir insan, anneme nasıl anlatayım bu durumu doğru olmadığını annem dinimiz hakkında çok iyi bilmiyor bunun normal olduğunu biliyor.

  2. Aleykum selam güzel kardeşim. Yurt dışında maalesef bir çok kardeşimiz bu tür hatalar yapabiliyor. Bu caiz değildir ve öğrendikten sonra tövbe etmeli ve yapmamalısınız. Bu durumu uygun bir ortamda ve anlayacağı bir şekilde ona güzelce anlatmaya çalış. Gayrimüslim bir kimseye hayır namına hidayete ermesi için dua edilir, teşekkür edilir ve dini selamlaşma dışında çeşitli sözlerle selam verilir ve alınır. Allah yardımcın olsun kardeşim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.