Salı , Şubat 28 2017
Dini Soru / Sorular / Günah ile haram arasindaki fark

Günah ile haram arasindaki fark

Sponsorlu Bağlantılar

Günah ile haram arasindaki fark

Soru

Merhabalar. Hocam kuranda veya hadislerde kesin olarak haramdır denilen şeyler mi sadece haramdır? Mesela kuranda yalan söylemeyin, iftira atmayın diyor bunlar doğrudan haram mı yoksa günah mı oluyor? Kuranda yapmayın denilen şeylerin hepsi haram mı olur? Yoksa haram olmayıp da günah olan şeylerde var mıdır kuranda? Bir arkadaş kuranda sadece 5 haram olduğunu diğerlerinin günah olduğunu söylüyor. Teşekkürler.

Cevap

Merhabalar kardeşim. Günah demek, dinimizin yapmamızı istemediği veya yasakladığı, ayrıca insanı cehenneme götüren herşey günahtır. Bütün haramlar aynı zamanda günah sayılır. Haram sayısı yüzlercedir denebilir. Haramdan daha düşük seviyede olan bazı yasaklar vardır. Mesela mekruh gibi şeyler.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Evlenemiyorum ama evlenmek istiyorum başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Mumsema nedir

Sponsorlu Bağlantılar Mumsema nedir Soru Arkadaşlar merhabalar. Mumsema nedir? Lütfen sizden ricam bu soruma doğru …

Bedir uhud nedir

Sponsorlu Bağlantılar Bedir ve uhud nedir ne anlamlara gelir kısaca yazınız. Bedir ve Uhut, peygamber …

2 Yorumlar

  1. Peki hocam, Kuranda geçen yalan söylemek, iftira atmak gibi ifadeler haram mı, yani kuranda bir şeyin haram olması için illaki bu haramdır denmesi mi gerekiyor

  2. Bir şeyin haram olması için illaki haramdır denmesine gerek yoktur. Allah tarafından yasaklanan herşey haramdır. Bazı haramları peygamber aleyhisselamda Allah’ın izniyle koymuştur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.