Perşembe , Şubat 23 2017
Dini Soru / Hz. Muhammed (s.a.v) / Hz. Muhammed’in çağrısına yakın çevresinden başlamasının nedeni nedir

Hz. Muhammed’in çağrısına yakın çevresinden başlamasının nedeni nedir

Sponsorlu Bağlantılar

Hz. Peygamber’in ilk çağırısına yakın çevresinden başlaması müşriklerin yani Müslüman olmayanların sayısının çok olması Müslümanların ise sayısının bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az insan olmasıdır. Yakın çevresinden başlamasının bir diğer nedeni de mevcut inanılan dini yok sayıp yerine yeni bir inanışın benimsetmenin zor olmasıdır. Ayrıca bir birlik oluşturmanın en önemli yolu yakın çevremizden başlayıp onu tüm çevreye yaymak yapılabilecek en güzel bir yöntemdir.

Hz. Muhammed’in (s) İslam’ı yaymaya yakın çevresinden başlaması İslam dininin yayılmasını kolaylaştırdı. Çünükü yakınımızdaki kimseler bizi en iyi tanıyan kimselerdir. Onların daveti kabulü diğer kimselerin daveti kabulü için bir referans olur. Yakın çevreye çağrı, kendisinin ve ona inananların göreceli olarak güvende olmasını sağladı. Üç yıl süren tebliğ sayesinde Müslümanların sayısı kırk kişiye ulaştı.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Hz. Muhammed (s.a.v.) çağrısını yaygınlaştırmak için neler yapmış olabilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Mevlid kandili nasıl kutlanmalıdır

Sponsorlu Bağlantılar Mevlid kandili nasıl kutlanmalıdır Soru Geçen günlerde çok abartılı bir doğum günü kutlandı …

Hz. Muhammed’in doğduğu çevrenin ekonomik yönden özellikleri

Sponsorlu Bağlantılar Hz. Muhammed’in doğduğu çevrenin ekonomik yönden özellikleri Hz. Muhammed, Arap yarım adasında bulunun …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.