Cuma , Şubat 24 2017
Dini Soru / Sorular / Kabe hakemliği olayı kısaca

Kabe hakemliği olayı kısaca

Sponsorlu Bağlantılar

Kabe hakemliği olayı kısaca

Soru

Selamın aleyküm kabe hakemliği olayı peygamber efendimizin (s.a.v.) adaletini ve güvenilirliğini en önemli olay mıdır.

Cevap

Aleykum selam.

Kabe hakemliği olayı peygamber efendimiz için adaletini ve güvenilirliğini gösteren en önemli olaylardan bir tanesdir. Bu olaydan sonra Mekkeli müşrikler kendisine El-Emin yani güvenilir Muhammed lakabını takmışlardır.

Kabe hakemliği olayı kısaca şu şekilde olmuştur:

Yeryüzünün ilk mabedi olan Kâbe, Hz. İbrahim ve oğlu Hz. İsmail tarafından inşa edilmiştir. Hasar gördükçe zaman zaman ya tamir edilmiş veya yeniden yapılmıştır. Hz. Muhammed otuz beş yaşlarında iken bir sel felaketinden dolayı büyük hasar gören Kâbe Mekkeliler tarafından onarıma alınarak eski temeller üzerine yeniden yapılmıştı. Sıra Hacer-i-Esved’in yerine konulmasına gelince anlaşmazlık çıkmış ve kabileleler neredeyse birbirleriyle savaşacak duruma gelmişti. Bunun üzerine Kureyş’in ileri gelenlerinden Ebu Ümeyye bin Mugire, “ Beni Şeybe kapısından Kâbe’ ye ilk girecek kimseyi hakem tayin edelim.” deyince orada bulunan herkes bu fikri kabul etmiştir. Hz. Muhammed o kapıdan girince de çok sevinmişler ve bu güvenilir kimsenin hükmüne razıyız demişlerdir.

Çünkü Peygamberimiz, güzel ahlakı, sağlam karakteri ve dürüstlüğü ile herkesin güvenini kazanmıştı. Toplum ona hayrandı. İnsanlar ona dürüst ve güvenilir anlamına gelen “Muhammed’ül- Emin” (güvenilir Muhammed) ismini vermişti. Mekke’de “elEmin” (emin kişi) denildiğinde Hz. Muhammed akla gelirdi. Durum kendisine anlatılınca Hz. Peygamber, Hacer-i Esvet’i bir örtü içine koydu. Bütün kabile reislerinin katılımı ile örtüyü kaldırdı ve taşı kendi elleriyle yerine yerleştirdi. Böylece sorun giderilmiş ve barış sağlanmış oldu. Bu olay Hz. Muhammed’e ne kadar güvenildiğini göstermektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Evlenemiyorum ama evlenmek istiyorum başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Mumsema nedir

Sponsorlu Bağlantılar Mumsema nedir Soru Arkadaşlar merhabalar. Mumsema nedir? Lütfen sizden ricam bu soruma doğru …

Bedir uhud nedir

Sponsorlu Bağlantılar Bedir ve uhud nedir ne anlamlara gelir kısaca yazınız. Bedir ve Uhut, peygamber …

3 Yorumlar

  1. Çok harika açıklamışsınız teşekkür ediyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.