Pazar , Şubat 26 2017
Dini Soru / Sorular / Kabenin kıble yönü seçilmesi

Kabenin kıble yönü seçilmesi

Sponsorlu Bağlantılar

Kabenin kıble yönü seçilmesi

Soru

Merhaba, kabenin yön olarak seçilmesi ve Müslümanlar için önemini anlatabilir misiniz? Ayrıca şartlardan biri olmasının nedeni nedir?
Hayırlı akşamlar dilerim.

Cevap

Merhaba kardeşim. Kıble demek yönelinen yön demektir. Müslümanlar için kıble Mekke şehrindeki mukaddes alan içerisinde bulunan kabedir. Kabenin kendisi değil bulunduğu alan asıl olandır. Kabe defalarca yıkılmış ve yeniden inşa edilmiştir. Allah’u tealanın yeryüzünde ilk mabet olarak inşa ettirdiği ve ibadetgah olarak kabul ettiği yer kabedir. Kabenin ilk önce Kudüs’teki mescidi aksadan mescidi harama yani kabeye döndürülmesi olayı ile ilgili şöyle buyrulmaktadır:

“İnsanlardan bir kısım sefihler: “Onları (o Müslümanları) üzerinde bulundukları (yöneldikleri) kıblelerinden çeviren nedir?” diyecekler. (Ey Resûlüm! Onlara) de ki: “Doğu da batı da (her yer) Allah’ındır.” (O,) dilediği kimseyi (hikmetine binâen, kendi lütfundan)dosdoğru bir yola hidâyet eder.” (Bakara, 142)

Allah Teâlâ bu âyetle, mü’minlerin Beyt-i Makdis’e yönelmeyi bırakıp Ka’be’ye dönmelerini istemiştir. Böylece Hak Teâlâ, doğunun, batının ve bütün yön ile tarafların kendisinin mülkü ve yarattığı şeyler olduğunu beyân etmiştir. Binâenaleyh Allah’ın yönelmenizi emrettiği yer kıbledir. Çünkü kıble, zatından dolayı kıble olmamıştır. Aksine Allah onu kıble tayin ettiği için kıble olmuştur. Binaenaleyh eğer Allah Ka’be’yi kıble yapmış ise bunu kabul etmemezlik etmeyin. Zira Allah Teâlâ kullarını dilediği gibi yönetir. O, rahmeti geniş olan ve kullarının menfaatlerini daha iyi bilendir. (Fahruddin Er-Râzi, Tefsir-i Kebir Mefâtihu’l-Gayb, Akçağ Yayınlanı: 3/378-381)

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Evlenemiyorum ama evlenmek istiyorum başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Mumsema nedir

Sponsorlu Bağlantılar Mumsema nedir Soru Arkadaşlar merhabalar. Mumsema nedir? Lütfen sizden ricam bu soruma doğru …

Bedir uhud nedir

Sponsorlu Bağlantılar Bedir ve uhud nedir ne anlamlara gelir kısaca yazınız. Bedir ve Uhut, peygamber …

Bir yorum

  1. Sağolun. Allah kimseyi doğru yönden şaşırtmasın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.