Pazartesi , Şubat 20 2017
Dini Soru / Sorular / Külli ve cüzi irade nedir

Külli ve cüzi irade nedir

Sponsorlu Bağlantılar

Külli ve cüzi irade nedir

Soru

Selamun aleykum hocam. Ben bir yorumun altında bunu sormuştum lakin cevap alamadım sormak istediğim biz hayırlısı olması için dua edince Allah onu yaratıyor karşımıza mı çıkarır? Örnek vermek gerekirse temiz hayırlı bir kısmet için dua edince Allah kulli iradesiyle onu karşımıza çıkarır cuzi irademizle tercih mi yaparız?

Cevap

Aleykum selam kardeşim. Bu sorunuzun iyice anlaşılabilmesi için iradenin dini anlamda ne manaya geldiğini iyi bilmek gerekir. Külli ve cüz’i irade ne anlama gelir kısaca şöyle izah edilebilir:

İrade:

Bir şeyi yapmak veya yapmamak için olan iktidar, güç.

İrade iki kısımdır: Külli irade ve cüzi irade

Cüzî irade:

Allah’ın kendi külli iradesinin küçük bir numunesi olarak insanlara verdiği az bir seçme hakkıdır. Kul iradesiyle ister Allah da küllî irade ve kudretiyle kulun istediğini verir. İnsanın mesleğini, çevresini, eş ve arkadaşlarını seçmesi bu kısma girer.

Küllî irade:

Kelâm ilminde Allah’ın bir sıfatıdır.
Allah’ın sıfatı olarak irade; O’nu diğer sıfatlarıyla beraber tavsif eder. Allah nasıl her şeyin kusursuz ve mükemmeline sahipse ve her konuda mutlak kemâl O’na nisbet edilmek gerekiyorsa; irade hususunda da Allah mutlak irade sahibidir. Yani Allah’ın iradesini kısıtlayan, onu tehdit eden herhangi bir başka irade söz konusu olamaz. Öyleyse Allah’ın iradesi bütün yaratıklar üzerinde mutlak surette geçerlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Evlenemiyorum ama evlenmek istiyorum başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Mumsema nedir

Sponsorlu Bağlantılar Mumsema nedir Soru Arkadaşlar merhabalar. Mumsema nedir? Lütfen sizden ricam bu soruma doğru …

Bedir uhud nedir

Sponsorlu Bağlantılar Bedir ve uhud nedir ne anlamlara gelir kısaca yazınız. Bedir ve Uhut, peygamber …

Bir yorum

  1. Sonuc olarak dedigim dogru oluyor yani anladığım kadarıyla biz dua ederiz Allah dilegimizi kulli iradesiyle yaratir onumuze secenek haleinde sunar bizde tercih yapariz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.