Pazar , Şubat 26 2017
Dini Soru / Sorular / Kurana el basarak yemin etmek nasıl bozulur

Kurana el basarak yemin etmek nasıl bozulur

Sponsorlu Bağlantılar

Kurana el basarak yemin etmek nasıl bozulur

Soru

Hocalarım Lütfen Siz yanıtlayın Kurana el basarak ailemin üstüne yemin ettim

Öncelikle Selamun Aleyküm. Yaşım 17 Ve Size bir sorum olacak. Bundan 1 hafta önce annem gilden para istemiştim ve Onlarda Bana kurana el basmamı istedi Bu parayı uyuşturucuya vermemem için ben biR anlık dalgınlığımla yemini ettim Ve şuan Yeminimi bozmak istiyorum ve ettiğim yeminde onların üstüne ve kurana yemin ettirdiler ondan sonra parayı verdiler bilmem o an para çok lazım olduğu için mi öyle bir şey yaptım anlayamadım ve yeminimi bozacağım nasıl bozarım ve bana zararı olur mu : ( AKLIMDA KALAN SORU BAZI SAYFALARA BAKTIM YEMİN BOZULMADAN ÖNCEMİ KEFALET VERİLMELİ YADA BOZULDUKTAN SONRAMI . Lütfen kefaletsiz bir yöntemi varsa söyleyin ..

ÖZELLİKLE : Yemini bozdukdan sonra Daha hiç bir kefalet ödemeden ettiğim yemini bozarak uygulayabilirmiyim

Cevap

Aleykum selam kardeşim. Öncelikle şunu bilmelisiniz ki uyuşturucu alkol gibi hatta daha da şiddetli bir günahtır. Bu nedenden dolayı yemininizi bozmak zaten caiz değildir ve haramdır. Yemini bozma cezasına kefalet değil, kefaret denir. Yemin bozmak ancak daha hayırlı bir durum var ise bozmak caizdir. Böyle bir durum var ise o zaman önce yemin bozulur ve daha sonra yemin kefareti çıkarılır. Her bir yemin için ayrı ayrı yemin kefaretini yerine getirmek gerekir. Bir kere kefaret ile kişi ancak bir yemin bozma cezasını ödemiş olur.

Yemin kefareti ayeti kerimede şöyle açıklanmıştır:

ALLAH rastgele ettiğiniz yeminlerden sizi sorumlu tutmaz. Ancak bile bile ettiklerinizden sizi sorumlu tutar. Yemininizi bozarsanız cezası, ailenize genellikle yedirdiğiniz yemeklerden on yoksulu doyurmak veya giydirmek veya bir köleyi salmaktır. Kim bulamazsa üç gün oruç tutmalı. Bu, bile bile ettiğiniz yeminlerinizin cezası. Yeminlerinizi tutun. ALLAH güzel karşılık veresiniz diye ayetlerini böyle açıklıyor. (Maide 89)

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Evlenemiyorum ama evlenmek istiyorum başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Mumsema nedir

Sponsorlu Bağlantılar Mumsema nedir Soru Arkadaşlar merhabalar. Mumsema nedir? Lütfen sizden ricam bu soruma doğru …

Bedir uhud nedir

Sponsorlu Bağlantılar Bedir ve uhud nedir ne anlamlara gelir kısaca yazınız. Bedir ve Uhut, peygamber …

6 Yorumlar

 1. ben abdestsiz bir şekilde kurana el bastım bu şekilde olmaz dedim ama yapmamı istediler ve bir daha içmiyecegim die yemin ettim ve yeminimi bozdum kefareti nedir ?

  • Abdestsiz dokunmak ayrı bir günahtır ama yemine engel değildir. Yeminini bozduğun için yemin kefareti olarak bir fakiri 10 gün veya 10 fakiri 1 gün doyurman gerekir. Eğer buna gücün yoksa peşpeşe 3 gün oruç tutmalısın.

 2. hocam selam aleykum eskiden bir ilişkim oldu ve o kişi eşime söylemiş ve bana kurana el bastırdı ve bende bastım yuvam yikilmasindiye napabilirim

  • Aleykum selam. Artık bunun için sadece tövbe etmen gerekir. Bu yeminin kefareti olmaz. Allah tövbe edenin tövbesini kabul eder.

 3. Hocam biz kari koca kurana el bastik yemin ettik ki biz evli oldumuz surecte ne ben nede kocam baska insanlarla nikahli oldumus surecte cinsel iliskiye girmices diye ben yeminimi tuttum tutuyorumda hala fakat kocam malesef yeminini bozmush bu durumda benim yeminim gecerlimi hala

  • Zaten böyle bir ilişki haramdır zinadır. Evli olsun bekar olsun öyle bir şey asla yapılamaz.

   Bu yemini kocan bozduğu için artık yemin hükmü kalkmış olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.