Pazar , Şubat 26 2017
Dini Soru / Sorular / Kuranı kerim kaç sayfa ve kaç ayettir

Kuranı kerim kaç sayfa ve kaç ayettir

Sponsorlu Bağlantılar

Kuranı kerim kaç sayfa ve kaç ayettir

Soru

Kuranı kerim kaç sayfa, kaç ayet, kaç sure ve kaç cüzden oluşmuştur kısaca bilgi verir misiniz

Cevap

Değerli kardeşim,
Kuran-i kerim tam olarak 604 sayfadan oluşmaktadır. Kuran-i kerim de 114 sure bulunmaktadır. bu sureleri oluşturan cümlelere ayet denir. Kuran-i kerim de 6666 ayet yer almaktadır. Kuran-i kerim de toplamda 30 cüz bulunmaktadır ve her cüz 20 sayfadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Evlenemiyorum ama evlenmek istiyorum başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Mumsema nedir

Sponsorlu Bağlantılar Mumsema nedir Soru Arkadaşlar merhabalar. Mumsema nedir? Lütfen sizden ricam bu soruma doğru …

Bedir uhud nedir

Sponsorlu Bağlantılar Bedir ve uhud nedir ne anlamlara gelir kısaca yazınız. Bedir ve Uhut, peygamber …

4 Yorumlar

  1. Şeybe: 6214, Mısır âlimleri: 6226, Arap dili ve edebiyatında dâhi olan belâgat âlimlerinden Zemahşeri ise; Kur’ân’ın 6666 ayeti olduğunu söylerler. 13. yüzyılın müceddidi kabul edilen Bediüzzaman Said Nursi de 6666 görüşündedir. Fakat günümüzde Kûfelilerin görüşünün kabul görülmesiyle tüm Kuran-ı Kerimler 6236 ayettir.) Kuran-ı Kerim’de kaç ayet olduğu hususunda âlimler arasında ihtilaf vardır. Fakat bu ihtilaf sadece numaralandırma hususunda olup Kurân’ın tümü için her hangi bir ihtilaf söz konusu değildir. Çünkü âlimlerin hepsi Kuran-ı Kerim’in bütünü için ittifaktadırlar.
    Bazı âlimler, bir kısım uzun cümleleri iki-üç ayet saymışken, bazısı tek ayet kabul etmiştir. Yine Şafiî âlimleri besmele-i şerifi, başında zikredilen sure ile bir bütün olarak saydıkları halde Hanefi âlimleri besmeleyi ayrı bir ayet olarak saymışlardır. Sure başlarındaki “Yasin, Ha mim” gibi huruf-u mukattaa için de benzer durum geçerlidir.

  2. Her ayet bir cümle değil mi? Baştan başlayıp sona kadar her ayete numara verirsin kaç ayet çıkarsa o kadar vardır. Bunda tartışılacak ne var? Yoksa her kitapta farklı sayıda mı çıkıyor? Belki de kafalarına göre bazı cümleleri saymıyorlar mı?

  3. Kuranı kerimin içinde bulunan tek bir kelime değil harf karışıklığı eksik veya fazlalığı yoktur. Buradaki ihtilaf numaralamadan kaynaklanan ihtilaftır o kadar.

  4. bazı cümleleri yok saymıyorlar bazı cümlelere geç ”.” koyuyorlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.