Cuma , Şubat 24 2017
Dini Soru / Güncel Konular / Kuranı Kerimden kötü davranışlardan uzak durmayı emreden iki ayet meali

Kuranı Kerimden kötü davranışlardan uzak durmayı emreden iki ayet meali

Sponsorlu Bağlantılar

Kuranı Kerimde inananların kötü alışkanlıklardan uzak durması gerektiğini pek çok ayette vurgulanmıştır. Örneğin:
Maide Suresi 90. Ayette şöyle buyrulmaktadır;
“Ey iman edenler! İçki, kumar, dikili taşlar (putlar) ve fal okları şeytan işi birer pisliktir. Bunlardan kaçının ki, kurtuluşa eresiniz.”
Bakara Suresinin 219. Ayetinde ise “Sana şarap ve kumardan soruyorlar. De ki: “Bu ikisinde büyük bir günah ve insanlara bazı yararlar vardır. Ancak günahları yararlarından daha büyüktür.” Yine sana neyi başkalarına vereceklerini soruyorlar. De ki: “Sizi sıkmayanını.” Allah, düşünesiniz diye, ayetlerini size böylece açıklıyor.”

Cevap     2

Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim Kötü davranışlardan uzak durmayı emreden ayetlere kısaca bakacak olursak: Yüce yaratıcı Allah’u Teala Maide Suresi 90.Ayette kötü davranışlardan uzak durmayı emreden bir Ayeti şöyledir:

”Ey iman edenler! İçki, kumar, dikili taşlar (putlar) ve fal okları şeytan işi birer pisliktir”. Bunlardan kaçının ki, kurtuluşa eresiniz.Allah biz insanların yani kullarının kötü bir duruma düşmesini istemez.Bundan dolayı bize yasaklamış olduğu emir ve yasaklarına uyarsak ona layık bir kul olur ve huzura erenlerden oluruz eğer ki yasakladığı içki kumar vs. bunları yasak olduğunu bile bile uygularsak azap çekenlerden oluruz ki bu da bu işleri yapanları cehenneme götürür sonu hüsran olur.

Yine bir başka Ayette şöyle buyurmaktadır: Kim bir iyilikle gelirse kendisine bundan on katı vardır, kim bir kötülükle gelirse onun mislinden başkasıyla cezalandırılmaz ve onlar haksızlığa uğratılmazlar”. Buyurmuştur.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Günahların affedilmesi için ne yapmalı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Eşim başka erkeklerle birlikte olmamı istiyor

Sponsorlu Bağlantılar Soru Eşim internetten tanıştığı bır erkeğe resimlerimi yolladı telefon numaramı verdi bir kadının …

Gelecekten haber veren kimse

Sponsorlu Bağlantılar Soru Facebook gibi sosyal ag üzerinden tanimadıgin birine bir cesit manevi tarama yapilip …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.