Salı , Şubat 28 2017
Dini Soru / Sorular / Makat kılları temizliği

Makat kılları temizliği

Sponsorlu Bağlantılar

Makat kılları temizliği

Soru

Af edersiniz de hocam merak ettim kusuruma bakmayın dışkı atılan yerdeki tüyleri temizlemek zorunda mıyız değil miyiz? Şimdiden Allah razı olsun kolay gelsin.

Cevap

Selamun aleykum. Bu konuda kaynaklarımızda geçen ifadeler ile günümüz alimlerinin de asıl görüşüne göre, makat bölgesindeki tüylerin temizlenmesi kişinin ihtiyacına bırakılmıştır. Eğer kirlenmeye sebebiyet veriyorsa bunun hiç bir sakıncası yoktur denmiştir. Ayrıca şu bilgileri okumakta da fayda vardır:

Nitekim İmam Nevevî, bu konuda şu bilgiyi vermektedir: “Tıraş edilmesi sünnet olan etek bölgesi: Her iki cins için, bilinen avret yerlerinin çevresi ve üst kısmıdır. İbn Sureyc’e nispet edilen “kiştabu’l-Vedâi’” adlı eserde-ki bu kitabın İbn Sureyc’e ait olduğunu zannetmiyorum- dübürün çevresindeki kılların tıraş edilmesinin de sünnet olduğuna dair bir bilgi gördüm. Bu doğru değildir. İtimada şayan hiçbir kaynakta böyle bir şeye rastlamadım. Şayet kirlenmeye sebep olduğu düşünülerek tıraş edilirse, bunda da bir sakınca yoktur.” (Nevevî, el-Mecmu, I/289).

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Evlenemiyorum ama evlenmek istiyorum başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Mumsema nedir

Sponsorlu Bağlantılar Mumsema nedir Soru Arkadaşlar merhabalar. Mumsema nedir? Lütfen sizden ricam bu soruma doğru …

Bedir uhud nedir

Sponsorlu Bağlantılar Bedir ve uhud nedir ne anlamlara gelir kısaca yazınız. Bedir ve Uhut, peygamber …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.