Perşembe , Şubat 23 2017
Dini Soru / Sorular / Memur bir bayan nasıl örtünmelidir

Memur bir bayan nasıl örtünmelidir

Sponsorlu Bağlantılar

Memur bir bayan nasıl örtünmelidir

Soru

Hocam memur bir bayan nasıl kapanmalı dır İslamiyete göre dar pantolon caiz deil ancak pantolon üstüne Tunig giymek şu an herkeste moda olan şalı arkaya atmak uygun deilmiş peki göğüs hizasına kadar Nasıl getireceğiz? Daire de iş yerinde Nasıl yapacağız? Bu konuda bilgi verir misiniz müslüman bir bayan baş örtüsü nasıl yapmalı? Hem İslamiyet açısından hemde iş yeri açışından giyim falan neler tercih edilebilir?

Cevap

Selamun aleykum hanım kardeşim. Bu konuda bizim diyebileceğimiz islamın koyduğu sınırları belirtmekten ibarettir.Camide bile olsa durum böyledir. Mesele memurun dairede, spor salonu veya düğün salonu meselesi değildir. Mü’min her yerde mü’mindir. Biz, şu zamana veya bu mekâna göre mü’min değiliz.

İslam’da insan olmaları bakımından, erkekle kadın arasında herhangi bir ayrım söz konusu değildir; her ikisi de eşit derecede Yüce Allah’ın emir ve yasaklarına muhataptır. Erkek olsun kadın olsun, bütün insanlar yeryüzünü imar etmek ve orada Allah’a kulluk etmekle yükümlüdürler. İslâm’da insanlık ve Allah’a kulluk bakımından kadınla erkek arasında bir fark bulunmadığı gibi, temel hak ve sorumluluklar açısından da kadın erkek ayrımı bulunmamaktadır. Dinimizde, erkeğe tanınan temel hak ve hürriyetler, aynı derecede kadına da tanınmıştır.

Bir kadının iş yerinde çalışması için belli başlı şartlardan biri, tesettürüne mani olunmaması, vakar ve ciddiyeti hafife alınmamasıdır. Aynı zamanda bu iş yerinde başka insanlar da bulunması ve kadın tek erkekle baş başa kalmamasıdır.

Demek oluyor ki, ihtiyaç içinde olduğundan çalışmak zorunda kalan kadın, tesettürüne, iffet ve vakarına halel gelmeyen ciddi iş yerinde çalışabilir. Çevredeki yabancı erkeklere bu tesettür ve vakar içinde ciddi şekilde muhatap olabilir. Bu şartların yok olduğu yerde kadının çalışma şartı da yok demektir.

Müslüman kadının giyiminde esas mesele, tesettürü sağlamasıdır. Eli ve yüzü dışında bütün vücudunu örtmesi, açık kalmamasıdır. Giyilen bir elbisenin tesettüre uygun olması için de altını göstermeyecek şekilde kalın ve avret yerlerini örtecek kadar uzun olmalıdır. Bunun için, altını gösterecek şekilde ince ve şeffaf olan bir elbise ile örtünme gerçekleşmiş olmaz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Evlenemiyorum ama evlenmek istiyorum başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Mumsema nedir

Sponsorlu Bağlantılar Mumsema nedir Soru Arkadaşlar merhabalar. Mumsema nedir? Lütfen sizden ricam bu soruma doğru …

Bedir uhud nedir

Sponsorlu Bağlantılar Bedir ve uhud nedir ne anlamlara gelir kısaca yazınız. Bedir ve Uhut, peygamber …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.