Cumartesi , Şubat 25 2017
Dini Soru / Güncel Konular / Namazda elleri kaldırmanın hükmü nedir

Namazda elleri kaldırmanın hükmü nedir

Sponsorlu Bağlantılar

Rükudan Sonra Eller Neden Kaldırılır

Soru
Hocam rükudan sonra elleri kaldırıp sonra secdeye gidenleri gördüm namazda. Bunun anlamı nedir niçin yapılır? Elleri kaldırmak sünnetmidir yada bununla ilgili fıkhi görüş nedir lütfen açıklarmısınız?

Cevap

Bu konu müctehid imamlar arasında ihtilaf edilmiş bir meseledir. Hangi mezhebe kişi tabi ise o görüşe göre amel eder ve inşaallah yine de sünneti işlemiş olur. Aşağıda her iki görüşün dayandıkları delilleri ayrı ayrı açıklıyoruz.

Şafiiler ve hanbeli mezhebinin görüşünde Eller namazda iken bazı yerlerde kaldırılması sünnettir. Bunların da dayandığı delilleri vardır.

İbni Ömer’in hadisidir. Şöyle demiştir:
“Hz. Peygamber (as) namaza kalkınca iki elini omuzlarının hizasına gelecek şekilde kaldırır, sonra tekbir alırdı. Rüküya varmak isteyince de ilk tekbirde olduğu gibi yine iki ellerini kaldırır ve şöyle derdi:

“Semi allahu limen hamideh. Rabbena ve lekel hamd.” (Neylü’l-Evtar, II/179-182.)

Hanefi ve malikilerin görüşüne göre eller namazda iken sadece iftidah tekbiri esnasında kaldırılır. Hanefi ve malikilerin dayandıkları delil şu hadisi şeriftir:

İbni Mesud (ra)’un fiilidir. Şöyle demiştir:
“Size Resulullah (as)’ın namazını kıldırayım mı? Namaz kıldırdı ve ellerini iftitah tekbirinden başka yerde kaldırmadı.”

Bir ifade de şöyle denilmiştir.
“İlk defa ellerini kaldırır, sonra bir daha kaldırmazdı.”(Bu hadisi Ebu Davut ile Nesei ve Tirmizi rivayet etmişlerdir. Tirmizi hadis için hasen demiştir. Nasbu’r-Raye, I/394.)

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Erkeklerin Kaşın Ortasını Almak Günah mı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Eşim başka erkeklerle birlikte olmamı istiyor

Sponsorlu Bağlantılar Soru Eşim internetten tanıştığı bır erkeğe resimlerimi yolladı telefon numaramı verdi bir kadının …

Gelecekten haber veren kimse

Sponsorlu Bağlantılar Soru Facebook gibi sosyal ag üzerinden tanimadıgin birine bir cesit manevi tarama yapilip …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.