Perşembe , Şubat 23 2017
Dini Soru / Sorular / Nişanlılık dönemi nasıl geçirilmeli

Nişanlılık dönemi nasıl geçirilmeli

Sponsorlu Bağlantılar

Nişanlılık dönemi nasıl geçirilmeli

Soru

Merhaba hocam. Ben yeni nişanlı bir erkeğim. Nişanlandığım kızın babası bize herhangi bir yere düğüne yemeğe bir organizasyona bunun gibi şeylere görmemize izin vermiyor. Dinen bunun yasak olduğunu söylüyor asla nişanlımla ikimiz bir yere gidemiyoruz gezemiyoruz. Bu olay dinimizce dogru mudur? bu kadar katı bir şekilde gerçekten dinimizce yasak mıdır öğrenmek istiyorum..
Ve belirli bir ayet varsa bilmek istiyorum.
Teşekkürler

Cevap

Merhabalar kardeşim. Allah mesut eylesin. Öncelikle bunu bilmelisin ki bu evre geçicidir ve sonunda inşaallah nişanlın evlenecek ve her zaman birlikte olacaksın. Bu nişanlılık döneminde toplum arasında ihmal edilen ve sıkça yapılan en önemli hatalardan bir tanesi nişanlıların kendilerini evli gibi görmeleri ve olması gereken mahremiyet sınırlarını ihmal etmeleridir.

Bir nikâh akdi yapılmadığı müddetçe, nişanlıların yalnız olarak görüşmeleri, konuşmaları, beraber gezmeleri uygun olmaz. Çünkü birbirlerine karşı bir yabancıdan farksızdırlar. Görüşme zarureti hâsıl olsa, yanlarında kadının bir mahremi bulunmalıdır. Bu hususta , Peygamberimizin (asm) ikazı vardır:

“Kim Allah’a ve ahiret gününe inanıyorsa, yanında mahremi olmayan bir kadınla yalnız kalmasın. Çünkü bu takdirde üçüncüleri şeytandır.”(Müsned, III/339)

Burada ki esas dikkat edilmesi gereken şey yalnız başbaşa olmamaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Evlenemiyorum ama evlenmek istiyorum başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Mumsema nedir

Sponsorlu Bağlantılar Mumsema nedir Soru Arkadaşlar merhabalar. Mumsema nedir? Lütfen sizden ricam bu soruma doğru …

Bedir uhud nedir

Sponsorlu Bağlantılar Bedir ve uhud nedir ne anlamlara gelir kısaca yazınız. Bedir ve Uhut, peygamber …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.