Cumartesi , Şubat 25 2017
Dini Soru / Sorular / Oruç tutamayan yaşlılar

Oruç tutamayan yaşlılar

Sponsorlu Bağlantılar

Oruç tutamayan yaşlılar

Soru

Selamun aleykum hocam. Yaşlı ve hasta oruc tutmayacak kadar hasta ne yapmalı? Lütfen bu konuda kısaca bilgi verir misiniz.

Cevap

Aleykum selam. Oruç tutamayacak derecede aşırı yaşlılar ve yine kaza etme durumu kalmayan hastalar için dinimiz kolaylık tanımıştır. Bu konuda ehil olan uzman doktorların, oruç tutmasının sağlık açısından zararlı olacağı teşhisini koyduğu bir hasta, Ramazanda oruç tutmayabilir. (Merğinânî, el-Hidaye, I, 126; İbnÂbidin, Reddu’l-muhtâr, II, 116)

Bu konuda ayet-i kerimede şöyle buyrulmaktadır:
“Sayılı günler olarak (oruç size farz kılındı)! Fakat içinizden kim hasta olur veya yolculukta bulunursa, artık (tutamadığı günler) sayısınca başka günler(de oruç tutsun)! Ona gücü yetmeyenlerin üzerine ise, (tutamadıkları her gün için) bir fakirin (bir günlük) yiyeceği kadar fidye (verme borcu) vardır. Buna rağmen kim gönlünden koparak bir hayır işlerse (daha fazla verirse), o takdirde bu, onun için daha hayırlıdır. Bununla berâber bilirseniz, (güçlüğüne rağmen) oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır.” (Bakara, 184)

İbadette meydana gelen bir noksanlığa karşılık olarak verilen mal ve bedele fidye denir. (es-Sabûni Revâlû’l-Beyân Tefsir-û Ayâti’l Ahkâm) veya başka bir tarifle: “Fidye, bir şeyin yerinde geçerli olmak üzere verilen bedel demektir” (Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır, Hak Dini Kur’an dili, I, 631).

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Evlenemiyorum ama evlenmek istiyorum başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Mumsema nedir

Sponsorlu Bağlantılar Mumsema nedir Soru Arkadaşlar merhabalar. Mumsema nedir? Lütfen sizden ricam bu soruma doğru …

Bedir uhud nedir

Sponsorlu Bağlantılar Bedir ve uhud nedir ne anlamlara gelir kısaca yazınız. Bedir ve Uhut, peygamber …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.