Cuma , Şubat 24 2017
Dini Soru / İlim-Bilgi-Nasihat / Oruçlu iken hacamat yapılırmı

Oruçlu iken hacamat yapılırmı

Sponsorlu Bağlantılar

Oruçluyken kan aldırmak veya oruçluyken hacamat yaptırmak orucu bozmaz. Ancak oruçlu olan kimse vücudunu zora sokmamalı bu konuda dikkatli olmalıdır. Hacamat yaptırmak hem sağlıklıdır hemde sünnettir. Ancak hacamatı erbabına yaptırmak gerekir. Günümüzde bir çok hastane ve doktor hacamat yapmaktadır.

Allah Rasûlü’nün (s.a.) hacamat yapılan vakitler şöyledir:

Tirmizî’nin Camii inde İbn Abbas’tan merfû olarak rivayet ettiği ha­diste Allah Rasûlü (s.a.) şöyle buyurmuştur: “Hacamat olduğunuz günlerin uygun olanları (ayın) ya on yedi, ya on dokuz veya yirmi birinci günle­ridir.

Yine Tirmizî’nin Camiinde Enes b. Mâlik’den, Rasûlullah’ın (s.a.) iki boyun damarından ve omuz arasından hacamat olduğu ve (ayın) on yedi, on dokuz ve yirmi birinci günlerinde hacamat yaptırdığı rivayet edilmiştir.

İbnMâce’nin Sime/Tinde Enes’ten merfû olarak rivayet edilen hadis ise şöyledir: “Kim hacamat olmak isterse (kamerî ayın) ya on yedisini, ya on do­kuzunu veya yirmi birinci gününü araştırsın. Hiç birinize kan galebe çalma­sın. Zira vücutta gereğinden fazla kan bulunduğunda beden ölüm tehlikesiyle karşı karşıya kalır.”

Ebu Davud’un Sünen’inde Ebu Hureyre’denmerfû olarak yapılan riva-yete göre Allah Rasûlü (s.a.) şöyle buyurmuştur: “Kim (ayın) on yedisi veya on dokuzu ya da yirmi birinde hacamat olursa bu her türlü hastalığa şifa­dır.” “Her türlü hastahk”tan anlaşılan mâna, sebebi kan (hümörünün) çoğalması olan her türlü hastalık demektir.

Ebu Davud, 3861. Aynı senedleBeyhakî, (9/340) de rivayet etmiştir. Senedi hasendir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Şeytan insana nasıl vesvese verir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Esmaül hüsnada sayıların önemi

Sponsorlu Bağlantılar Soru Selamun aleykum Allah (c.c) in isimlerinin zikir sayılarına uyarak günlük çekmek dua …

Kafadaki vesveseler

Sponsorlu Bağlantılar Soru Askerden döndüm. O ana kadar kafamda hiç bir şey yoktu. 22 yaşında …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.