Cumartesi , Şubat 25 2017
Dini Soru / Sorular / Satış yaparken kullanılacak kelimeler

Satış yaparken kullanılacak kelimeler

Sponsorlu Bağlantılar

Satış yaparken kullanılacak kelimeler

Soru

Öncelikle Selamın aleyküm. Benim 2 sorum olacaktı. Hocam ben araba alımı satımı yapıyorum ara sıra aracı satarken karşımdaki alıcı şu fiyat olmaz mı dediğinde o fiyat beni kurtarmaz zarar ederim diyorum. Bu zamana kadar sattığım araçlardan 3 bin 5 bin tl kar ettim zarar ettiğimde oldu. Kar ettiğim zamanlardaki bu para haram mı? Diğer ikinci bir sorum yeğenim ucuza saat alıyor 16 – 17 liraya bunu internet üzerinden 50 lira satıyor sizce bu para haram mı şimdiden çok teşekkür ederim.

Cevap

Müşteriye doğru söylemeli, hile etmemelidir. Malda bir arıza oldu ise, haber vermelidir. Ucuz aldığı bir malın fiyatı yükselip pahalı satıyor ise, aldığı fiyatı söylemelidir. Aldatarak satmak, hıyanet ve dolandırıcılık olur. Böyle hıyaneti bilmeyerek yapanlar olur. Hıyanet yapmaktan kurtulmak için, herkes, kendine yapılmasını istemediği şeyleri, başkalarına yapmamalıdır.
Bir malı peşin ucuz, veresiye veya taksitle pahalı satmak caizdir. Vade farkı istemek ise caiz değildir. Vadeli satışla, vade farkı ayrı şeylerdir. (Redd-ül Muhtar)
hayırlı günler.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Evlenemiyorum ama evlenmek istiyorum başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Mumsema nedir

Sponsorlu Bağlantılar Mumsema nedir Soru Arkadaşlar merhabalar. Mumsema nedir? Lütfen sizden ricam bu soruma doğru …

Bedir uhud nedir

Sponsorlu Bağlantılar Bedir ve uhud nedir ne anlamlara gelir kısaca yazınız. Bedir ve Uhut, peygamber …

Bir yorum

  1. Aleykum selam.Müslüman her daim dürüst ve doğru olmalıdır.Alım satım yaparken gerçekten de zarar edecekseniz bu tür kurtarmaz gibi terimleri kullanabilirsiniz.Fakat yalan söyleyerek mal satmak kul hakkının çeşitlerindendir.Artık öğrenmiş oldunuz, sorumlusunuz. Daha dikkatli olun.
    Yeğeninizin durumunda ise aldığı malı üzerine dilediği miktarı koyup satabilir.Dileyen satın alır,ama ürünün tanıtımı yanlış yapılmamalıdır; neyse o yazılmalıdır. Selametle.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.