Pazartesi , Şubat 27 2017
Dini Soru / Helaller ve Haramlar / Sevgili olmak günah mı diyanet

Sevgili olmak günah mı diyanet

Sponsorlu Bağlantılar

Soru:

Hayırlı günler hocam, Size danışmak istediğim çok önemli bir konu var.Bir forum sitesinde yazılan yorum,benim çok büyük korkuya kapılmama neden oldu.Orada yazılana göre;sevgili olan kişilerin birbirleri ile evliymiş gibi konuşmaları çok sakıncalıymış.Hatta o sitede bu durumun haram olduğu,ve bu haramı işleyenlerin Cehennem’e gideceği,çocuklarının ve torunlarının Ahiret’e kadar zina içinde olacağı yazıyor.Açıkçası hadisin kaynağı ve açıklaması ne derece güvenilir bilmiyorum.Ama yine de benim çok büyük sıkıntıya girmeme neden oldu.Bildiğim kadarıyla işlenen günah ne olursa olsun,ne kadar büyük olursa olsun;kul Tevbe edince Allah o günahı affediyor.Benimle ilgili soruya gelirsem;benim evlenme niyetiyle konuştuğum bir kız var.Birbirimizi seviyoruz.O kızla şakasına evliymiş gibi,konuşuyoruz.Genelde ben ona “karım,kadınım” gibi sözcüklerle hitap ediyorum.Evlilikle ilgili hoş hayaller kuruyoruz ve konuşuyoruz.Bu bilgilere göre biz böyle yapmakla büyük bir haram mı işlemiş oluyoruz?Eğer haram işliyorsak;Tevbe edersek evlenebilir miyiz?Burada yazan hadisi ve açıklamasını tam olarak anlamadım.Ayrıca hadiste yar alan “… hakikat belli oluncaya kadar karısı ona haram olur” ifadesi ile anlatılmak istenen nedir?Hem bu ifadeyi,hem de hadisin tamamını açıklarsanız çok mutlu olurum.Bir de ayrıca “sevgili olmak günah” diye duydum.Genelde internet ve telefonla görüşüyoruz gerçi ama yine de günah ise eğer;Allah evlilik isteğimizi kız arkadaşımla bana; hem bu dünyamız için,hem de ahiretimiz için her yönden çokça hayırlı ve afiyetli kılsın ve bu duamı onunla bana nasip etsin…Size bahsettiğim hadis ve açıklamasını aşağıya kopyaladım.Lütfen ayrıntılı cevap verirseniz çok sevinirim.Şimdiden teşekkür ederim.
İlgili hadis ve açıklaması:
“‘İbn i Abbas (r.a) Hz. İnden naklen muaz b. Cebel rivayet ediyor:
Her kim nikah üzerine yemin ederse günahkar olacağından şüphe edilir!
Her kim nikahı ağzına alırsa, taa hakikat belli oluncaya kadar karısı ona haram olur.Onlar bu halleri ile kıyamete kadar meydana getirecekleri çocuklar, hep zina çocuğu olur!
Ağza alınan bu kelime yüzünden hepsi cehenneme gider.’
Bu hadis-i şerif şöyle açıklanır:
Gençlikte yada çocuklukta her kim sevdiği kıza yada tam tersi..birbirine ilerde evleneceklerine dair sözler söylerlerse(anlaşıldıktan sonra yani aileler filan anlaştıktan sonra bu duruma müstesnadır) bunlar cehennemliktirler.Onların çocukları da ahirete kadar tüm torunları da zinadadır!!!”

Cevap:

Selamun aleykum kardeşim. Bu sorduğun hadis şeytanla peygamberimiz arasında güya geçen bir konuşmanın bir bölümüdür. Bu hadis sahih değildir. Hiçbir hadis kitabında da geçmemektedir. Bundan dolayıda o sorduğun ve ettiğin endişelerin hepsi yersizdir. Ama dini nikah olmadan bir kız ve erkeğin görüşmeleri ve çeşitli şekillerle eğlenmeleri elbette caiz değildir. Kısaca flört etmek ve eğlenerek vakit geçirmek günahtır. Bunda istediğiniz kadar niyetimiz evliliktir deseniz bile durum böyledir. Sevmek ve aşık olmak ise bir günah değildir ama bunu helal olan evliliğe dönüştürme yoluna gidecek şekilde olması gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Ramazan ayında zina yapmak başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Yalan söyleyerek elde edilen mal helal mi

Sponsorlu Bağlantılar Soru  Selamun aleyküm hocam bi tanıdığım 10 yaşındayken kitap yarışması varmış ve kitap …

Kapanmamak büyük günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Soru Merhaba bizim din hocamız var. Kapanmayanlar cehenneme girecekmiş ve kapananlar cennete gircekmiş …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.