Pazar , Şubat 19 2017
Dini Soru / Sorular / Şeytan kendini nasıl savunacak

Şeytan kendini nasıl savunacak

Sponsorlu Bağlantılar

Şeytan kendini nasıl savunacak

Soru

Hocam Merhaba, sorgu esnasında insanların nefislerine uyarak yaptıkları günahları şeytana uyduk ve yaptık demeleri esnasında şeytan kendini savunacaktır?
Sağ olun, var olun, güzel günlerle kalın. Allah zarar ziyan vermesin ne memlekete ne millete.

Cevap

Merhaba kardeşim. Şeytan dünyada kendi işini ve görevini yapmakla meşguldür. Allah onun bize düşman olduğunu ve bize sadece zararının vesvese ile olabileceğini ve ihlaslı olan kulların üstünde ise hiç bir etkisinin olamayacağını haber vermiştir. İnsanların ben şeytana uydum demesi çokta makul ve gerçekçi değildir. Evet şeytan vesvese verir yani günahı hatıra getirir ve güzel göstermeye çalışır ama hiç bir insanın elinden tutupta onu günah işlemeye zorlamaz. Halbuki bir çok insanın diğer insanlara verdikleri zararlar aslında şeytanın insana verdiği zararlardan çok daha büyük olabilmektedir. Kıyamet gününde şeytanı suçlayanlara karşı şeytan kendisini nasıl savunacağını kuranı kerim bizlere şöyle bildirmektedir:

İş hükme bağlanıp-bitince, şeytan der ki: “Doğrusu, Allah, size gerçek olan va’di va’detti, ben de size vaadde bulundum, fakat size yalan söyledim. Benim size karşı zorlayıcı bir gücüm yoktu, yalnızca sizi çağırdım, siz de bana icabet ettiniz. Öyleyse beni kınamayın, siz kendinizi kınayın. Ben sizi kurtaracak değilim, siz de beni kurtaracak değilsiniz. Doğrusu daha önce beni ortak koşmanızı da tanımamıştım. Gerçek şu ki, zalimlere acı bir azab vardır.” (İbrahim Suresi, 22)

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Evlenemiyorum ama evlenmek istiyorum başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Mumsema nedir

Sponsorlu Bağlantılar Mumsema nedir Soru Arkadaşlar merhabalar. Mumsema nedir? Lütfen sizden ricam bu soruma doğru …

Bedir uhud nedir

Sponsorlu Bağlantılar Bedir ve uhud nedir ne anlamlara gelir kısaca yazınız. Bedir ve Uhut, peygamber …

Bir yorum

  1. Allah şeytanın yolundan gidenlerden eylemesin inşaallah. Amin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.