Cumartesi , Şubat 25 2017
Dini Soru / Sorular / Tefekkür etmenin fazileti

Tefekkür etmenin fazileti

Sponsorlu Bağlantılar

Tefekkür etmenin fazileti

Soru

Merhaba hocam gün içinde ve her gün çok şükür sayısını bilmiyorum Allah cc aklıma geliyor Onu düşünmeye başlayınca heyecanlanıyorum kalbim yerinden çıkacak gibi oluyor garip bir mutluluktan ağlamaya başlıyorum Hocam en olmadık yerlerde denir ya işte öyle pazarda gezerken veya komşularla otururken.
Ya da gecenin bir vakti uyanıp Onu düşünüyorum içim yanıyor sanki acaba nedir bunun hikmeti ibadetlerimi yapıyorum çok şükür Çok haz alıyorum ama ne kadar yapsam yetmiyor sanki teşekkürler hocam Allah razı olsun.

Cevap

Merhaba kardeşim. Allah’a ibadet etmenin lezzetini tadan onu anlatamaz. Bazı şeyler sadece yaşanarak anlatılabilir. İşte ibadete olan doyumsuzluk da tam bu şekilde ifade edilebilir başka bir şekilde bu mümkün değildir. Allah bu lezzetin devamını ihsan elesin. Allah katında en sevimli ibadet azda olsa sürekli olandır bunu da unutmayın.

“Bir saat tefekkür bazen bir sene ibadetten daha hayırlıdır.”(Suyutî, Camiu’s-Sağir, II/127; Aclûnî, I/310) mealinde bir hadis vardır. Bu hadisi şöyle anlamak mümkündür:

– Zihni, bir saat Allah’ın azametiyle meşgul etmek, onun isim ve sıfatlarının kâinattaki yansımalarına çevirmek, Allah’ın emir ve yasakları çerçevesinde çizilmiş hukukullah ve hukuku’l-ibad (Allah ve kul hakkı) konusundaki taksiratını düşünmek, bir yıl nafile ibadet yapmaktan daha hayırlıdır. Dua eder dua bekleriz Allah’a emanet olunuz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Evlenemiyorum ama evlenmek istiyorum başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Mumsema nedir

Sponsorlu Bağlantılar Mumsema nedir Soru Arkadaşlar merhabalar. Mumsema nedir? Lütfen sizden ricam bu soruma doğru …

Bedir uhud nedir

Sponsorlu Bağlantılar Bedir ve uhud nedir ne anlamlara gelir kısaca yazınız. Bedir ve Uhut, peygamber …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.