Perşembe , Şubat 23 2017
Dini Soru / Sorular / Ümmü Sübyan Duası

Ümmü Sübyan Duası

Sponsorlu Bağlantılar

Ümmü Sübyan Duası

Soru

Ümmü sübyan duası diye geçen ve her türlü mahluktan, vesveseden koruduğu iddia edilen dua sahih midir, bid’at mıdır. Peygamberimizin Ümmü sübyan ile ilgili hadisi var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşim. Ümmü sıbyan denilen dua veya çocuklara anne karnındayken veya doğduktan sonra güya onlara musallat olan bir cin hakkında bir rivayet vardır.

Sübyan kelimesi çocuklar anlamına gelir. Subyanlık –daha doğrusu ümmü subyan- ise, çocuklara bir çeşit cinlerin musallat olma hastalığıdır.

Bazı el kitaplarında ümmü sübyan (sıbyan) denen bir cinin bulunduğu, bunun hamile kadınlara musallat olup, onların çocuklarını düşürdüğü anlatılır. Bunu ispat etmek için de hadis diye şöyle bir söz nakledilir: “Yeni doğan çocuğunuzun sağ kulağına ezan, sol kulağına kamet okursanız ona ümmü sıbyan denen cin dokunamaz”. Ama araştırıldığında hiçbir hadis kaynağında böyle bir hadisin bulunmadığı görülür. Aksine bunun mevzu/uydurma olduğu bildirilir.
(Bkz. Zehebî, Mîzan IV/397;Heysemî, Mecmauz-zevâid; Tahrîcul-İhyâ II/61)

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Evlenemiyorum ama evlenmek istiyorum başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Mumsema nedir

Sponsorlu Bağlantılar Mumsema nedir Soru Arkadaşlar merhabalar. Mumsema nedir? Lütfen sizden ricam bu soruma doğru …

Bedir uhud nedir

Sponsorlu Bağlantılar Bedir ve uhud nedir ne anlamlara gelir kısaca yazınız. Bedir ve Uhut, peygamber …

5 Yorumlar

  1. Hocam ben 4 tane düşük geçirdim ümmü subyan muskasi takmak ö nemlimi

    • Geçmiş olsun hanım kardeşim. Aslında önemli olan tedavi olmaktır. Elbette güvenilir bir kimseden ise, içerisine ayet ve hadislerden dualar yazılmışsa takabilirsin ama gerekli değildir.

    • düşüklerden sonra genetik test yaptırdırnızmı faktör 5 olabilir mesela aynı sorunu yaşadım bende 4 düşük 1 ölü doğum yaptım şimdi allaha çok şükür 5 yaşında bir oğlum var .

  2. Ümmü subyan duasını taşıyan birini wc yada banyoya giderken çıkarması gerekiyor mu

    • İçinde ayet ve dua olan hiç bir dua ile tuvalete girilmemelidir. Bu dua içerisinde de ayetler vardır. Girmeden çıkarılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.