Cuma , Şubat 24 2017
Dini Soru / Sorular / Yemin kefareti kimlere verilir

Yemin kefareti kimlere verilir

Sponsorlu Bağlantılar

Yemin kefareti kimlere verilir

Soru

Ben yeminimi bozdum ama çevremde hiç fakir yok karnını doyurabileceğim yolda gördüğüm bir dilenciye günlük on lira versem on gün boyunca kefaret ödenmiş olur mu? Bu kişinin aynı kişi olması mı gerkir ve arka arkaya mı yapmak gerekir veya bu kefaret parasını topluca babaanneye vermek de kefaret olur mu?

Cevap

Selamun aleykum kardeşim. Dede ve ninelere zekat ve kefaret gibi sadakalar vermek caiz değildir. Yemin kefareti miktarı, ramazan ayında fitre miktarı olarak belirlenen miktar göz önünde bulundurulmalıdır.

Keffaret yiyecek ve elbise olduğu gibi karşılığı başka bir şey de olabilir. Keffaret ister yiyecek veya bedeli olsun, ister elbise veya bedeli olsun, hepsini birden bir defada bir fakire vermek caiz değildir. Ancak başka fakir bulmakta zorluk çekiyorsa o takdirde aynı fakire her gün sabahlı akşamlı doyacak kadar yiyecek yada bedelini veya aynı fakire her gün bir elbiseyi vermek kafi gelir. Yani keffaret ödenmiş olur.

Buna güç yetirilmezse, 3 gün ardarda oruç tutulur. Bu oruçların arasına hiç bir mâni girmemelidir. Girerse keffâret bozulur, yeni baştan tutulması gerekir.

Yemin kefaretinin sarf yeri, zekatın sarf yeridir. Yani, yemin kefareti zekat gibi yalnız fakirlere verilebilir. Dolayısıyla, 10 fitre bedeli olan bir yemin kefareti on fakire dağıtılması gerekir. Yemin sahibi, kendi yemin kefaretini yiyemediği gibi kendi usul (ana-babasına) ve füruuna (evlatlarına) da veremez, zenginlere de veremez. Denildiği gibi fakirin hakkıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Evlenemiyorum ama evlenmek istiyorum başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Mumsema nedir

Sponsorlu Bağlantılar Mumsema nedir Soru Arkadaşlar merhabalar. Mumsema nedir? Lütfen sizden ricam bu soruma doğru …

Bedir uhud nedir

Sponsorlu Bağlantılar Bedir ve uhud nedir ne anlamlara gelir kısaca yazınız. Bedir ve Uhut, peygamber …

2 Yorumlar

  1. Peki denk geldikce yolda gördüğüm fakirlere farkli zamanlarda bir gunluk yiyecek miktarini verebilir miyim ve bu kac paraya tekabul eder lutfen cevaplayin teşekkürler

  2. Eğer peşpeşe verme imkanı bulamazsanız o zaman ara verilebilir. Yemin kefareti miktarı günlük olarak bir fitre miktarıdır. Geçen sene diyanetin Türkiye için belirlediği miktar sanırım 12 tl idi. Yani yaklaşık olarak 120 tl karşılığı eder.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.