Dini Soru / Sorular / Adet 10 günden fazla sürerse namaz kılınır mı

Adet 10 günden fazla sürerse namaz kılınır mı

Sponsorlu Bağlantılar

Adet 10 günden fazla sürerse namaz kılınır mı

Soru

Selamun aleykum. Bugün adetimin 11. günü kahverengi leke görüyorum. Namaza başlayabilir miyim? Nasıl hareket etmem gerekiyor lütfen yardımcı olur musunuz?

Cevap

Aleykum selam. Adet süresinin en son sınırı 10 gündür. 10 günden sonra hala akıntı kesilmemişse kadın gusül abdesti almalı ve namaza başlamalıdır. Bu akıntının rengi ne olursa olsun yinede gusül edip namaz kılmaya başlanır. 10 günden sonra gelen akıntı artık hastalık olarak farzedilerek hareket edilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: adet 10 günden fazla sürerse namaz kılınır mı

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

2 Yorumlar

  1. Selamin aleykum,

    ilk gunler adet olmadan akinti geldigi icin namaz kilamadim, simdi ise son uc gun dur adet oldum ama baya cok geliyor? Namazimi kilmamda bir sakinca varmidir ogrenmek istedim?

    • Aleykum selam kardeşim. Esas olan senin adet düzeninin nasıl olduğudur. İlk gelen akıntılar eğer adetinin başlaması ile gelmişse onlar adetten sayılır. Daha sonra gelen akıntılar en fazla 10 gün olarak adetten hesaplanır. 10 gün dolduğu halde kesilmezse artık gusül alınır ve namazlara başlanır. 10 günden sonra devam eden akıntılar özür akıntıları sayılır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.