Dini Soru / Sorular / Ağız spreyi orucu bozar mı

Ağız spreyi orucu bozar mı

Sponsorlu Bağlantılar

Ağız spreyi orucu bozar mı

Soru

Hocam sizlere bir sorum olacaktı. Oruçlu olan birisini ağız spreyi kullanması orucunu bozar mı? Sprey orucu etkiler mi ne yapmam lazım.

Cevap

Selamun aleykum kardeşim. Astım hastalarının özellikle kullandığı ağız spreyini kullanmak yeni bir tedavi yöntemi olduğundan dolayı açık bir ifade ile sünnette bildirilmemiştir. Ancak bu tür konularda günümüz alimleri kıyasa başvurmuş ve fetvalar vermişlerdir. Diyanet işlerinin yayınladığı fetva bu konuda şöyledir:

Astım hastalarının kullandığı sprey

Akciğer hastalarının kullandıkları spreyden, bir kullanımda 1/20 ml. gibi çok az bir miktar ağıza sıkılmaktadır. Bunun da önemli bir kısmı ağız ve nefes boruları cidarında emilerek yok olmaktadır. Bundan geriye bir miktarın kalıp tükrük ile mideye ulaştığı konusunda kesin bir bilgi de yoktur. Abdest alırken ağızda kalan su ile kıyaslandığında, bu miktarın çok az olduğu görülmektedir. Halbuki oruçlu, abdest alırken ağzına verdiği sudan geri kalan miktarın mideye ulaşması halinde orucun bozulmayacağı konusunda hadis (Dârimî, Savm, 21) ve İslâm bilginlerinin icmaı vardır. Ayrıca, misvaktan bazı kırıntıların ve kimyevi maddelerin mideye ulaşması kaçınılmaz olduğu halde, Hz. Peygamber’in oruçlu iken misvak kullandığı, sahih hadis kaynaklarında yer almaktadır (Buharî, Savm, 27; Tirmîzî, Savm, 29). Diğer taraftan, “kesin olarak bilinen, şüphe ile bozulmaz” kaidesi gereğince, mideye ulaşıp ulaşmadığı konusunda şüphe bulunan bu şeyle oruç bozulmaz.

Bu itibarla astımlı hastaların, sağlığı oruç tutmalarına uygun olup başka bir hastalıkları da yoksa, rahat nefes almalarını sağlamak amacıyla ağza püskürtülen oksijenli ilaç orucu bozmaz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: ağız spreyi orucu bozar mi, ağız yoluyla alınan sprey orucu bozar mı

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir yorum

  1. Hocam arkadaşın ağız spreyinden kastı nefesi teravetlendirmek için kullanılan sprey.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.