Dini Soru / Sorular / Ağza gelen kusmuğu yutmak orucu bozar mı

Ağza gelen kusmuğu yutmak orucu bozar mı

Sponsorlu Bağlantılar

Ağza gelen kusmuğu yutmak orucu bozar mı

Soru

Hocam kolay gelsin. Oruçlu olan birisinin gelen kusmuktan geri yutması orucunu etkiler mi orucunu bozar mı lütfen cevap bekliyorum hocam. Teşekkürler.

Cevap

Selamun aleykum kardeşim. Ağza istem dışı gelen kusmuğun geri yutulması ile hanefi mezhebinde iki görüş vardır.

Bir kusuntu kendiliğinden gelince bakılır: Eğer ağız dolusu olmayıp içeriye dönerse, ittifakla orucu bozmaz. Fakat içeriye döndürülürse, (kendi isteği ile) İmam Muhammed’e göre orucu bozar. İmam Yusuf’a göre bozmaz; çünkü bu az olduğu için abdesti bozmadığı gibi orucu da bozmaz. (bk. Ömer Nasuhi Bilmen, Büyük İslam İlmihali, Oruç, 114. madde)

Bu konuda özür sahibi olan kimselerin durumu ise farklıdır. Örneğin reflü hastası olup sürekli bu tür sıkıntı yaşayanlar özür sahibi sayılırlar ve bu kimselere oruçlarını bu halde de tutabilirler.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: ağza gelen kusmuğu yutmak orucu bozar mı, kusmuk yutmak orucu bozar mı, kusmuğunu yutmak orucu bozar mı, boğaza gelen kusmuğu yutmak orucu bozar mı, kusmuk oruç, boğaza gelen kusmuğu yutmak, agza gelen kusmugu yutmak orucu bozarmi

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.