Dini Soru / Sorular / Ahiretin var olduğuna dair deliller

Ahiretin var olduğuna dair deliller

Sponsorlu Bağlantılar

Ahiretin var olduğuna dair deliller

Soru

Bugün felsefe hocası bir soru sordu. Sorduğu soru şöyle idi:
Ahiretin olduğunu açıklar mısın ?
Soru bu cevabını verirseniz sevinirim. Alah herkesten razı olsun

Cevap

Merhaba kardeşim. Bu konuda güzel bir cevap verebilmen için iyi bir araştırma yapman gerekir. Çünkü ahiret inancı gaybi ilimlerdendir. Ahiret inancı için yüzlerce değil aslında binlerce deliller vardır. Ama buna rağmen iman etmek herkese nasip olmaz. Bu konuda sana bazı örnekleri buradan sunalım. Umarım istifade edebilirsin. Başarılar dilerim.

Ahiret İle İlgili Deliller

– İnsan Ruhu. Kur’an-ı Kerim, önce kişiyi kendisine bakmaya, bir damla sudan nasıl yaratılıp insan şekline getirildiğini düşünme*ye çağırır. “İnsan kendisini bir nutfeden ya*rattığımızı görmez mi ki, hemen apaçık bir hasım kesilir ve kendi yaratılışını unutur da; ‘Çürümüş kemikleri kim yaratacak’ diyerek, Bize misal vermeye kalkar?(Ey Muhammed) De ki: ‘Onları ilk defa yaratan diriltecektir. O, het türlü yaratmayı bilendir.’ ” (36: 77-79). Bir diğer surede ise şu ayetleri görmekteyiz: “Biz kemik ve ufalanrnış toprak olduğumuz zaman, yeniden mutlaka dirilecek miyiz?’ derler. De ki: ‘İster taş veya demir ya da kalbinizde büyüttüğünüz başka bir yaratık olun, yine de dirileceksiniz.’ ‘Bizi tek*rar kim diriltir?’ derler. De ki: ‘Sizi ilk defa yaratan.’ Sana başlarım sallayarak ‘Ne za*mandır bu.’ derler. ‘Yakında olması müm*kündür.’ de. Sizi çağırdığı gün O’na hamd ederek davetine uyarsınız ve kabirlerinizde pek az bir müddet kaldığınızı sanırsınız.” (17: 49-52)

– Dış Dünya. Sonra insan çevresine bakma*ya ve düşünmeye çağrılmaktadır. Kâinatın yaratılması kendi yaratılışından daha güç de*ğildir. “Göklerin ve yerin yaratılması, insan*ların yaratılmasından daha büyük bir şeydir. Fakat insanların çoğu bilmezler.” (40: 57) “Sizi yaratmak mı daha zordur, yoksa göğü yaratmak mı?” (79: 27).”(Ey Muhammed) ALLAH’a eş koşanlara sor: ‘Kendilerini yarat*mak mı daha zordur, yoksa Bizim yarattığı*mız gökleri yaratmak mı?’ Aslında Biz ken*dilerini özlü ve yapışkan çamurdan yaratmı-şızdır.” (37: 11)

– Gökleri, yeri ve aralarındakileri yaratmak Cenab-ı Hakka hiç de zor gelmez. O, sadece “Ol” der ve büyük-küçük her şey zaman*dan münezzeh olarak “Olur”. Öldükten sonra tekrar dirilişin imkânsız olduğunu na*sıl düşünebilirler artık? (6: 73). Sizi yarattığı gibi, Rabbiniz hiçbir zorluk olmaksızın başka bir şekilde, tekrar yaratmaya da kadir*dir (14: 19-20). Bu, O’nun için çok kolaydır.

– İnsana, mevsimlerin ardısıra gelişini, kışın ardından bitkilerin yeşermesini, yeryüzünün yeşillenmesini düşünmesi söylenmektedir. Ölü duran toprak, yağmurla nasıl da canlan*makta, çeşitli bitkiler vermektedir! Ölü top*rağı canlandıran ALLAH, istediği şekilde mu*hakkak ölülere de tekraV can verecektir. Bu husus, insanın dirilmeye inanmasını sağla*mak için bu açıdan detaylı bir şekilde anla*tılmaktadır. Fussilet Suresi’nde şöyle buyrulmaktadır: “Kupkuru gördüğün yeryüzünün, Biz ona su indirdiğimiz zaman harekete geç*mesi, kabarması, ALLAH’ın varlığının belge-lerindendir. Ona can veren ALLAH, şüphesiz ölüleri de diriltir. Doğrusu O, her şeye ka*dirdir.” (41: 39) Aynı şekilde A’râf Suresi’*nde şöyle buyyrulmakta, “Rahmet’inin önünde müjdeci olarak rüzgârları gönderen ALLAH’tır. Rüzgârlar yağmur yüklü bulutları taşıdığında onu ölü bir memlekete gönâerir, su indirir ve onunla her türlü ürünü yetişti*ririz; ölüleri de bunun gibi diriltip çıkarırız; belki bundan ibret alırsınız.” (7: 57). “Yer*yüzünü görürsün ki kupkurudur; fakat Biz ona su indirdiğimiz zaman harekete geçer, kabarır, her güzel bitkiden çift çift yetiştiri*riz. Bunlar, yalnız ALLAH’ın gerçek olduğu*nu, ölüleri dirilttiğini gücünün her şeye yet*tiğini gösterir.” (22: 5-6).

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Livata günahı affedilir mi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Sevgili ile aynı rüyayı görmek

Sponsorlu Bağlantılar Sevgili ile aynı rüyayı görmek Soru Sevgilimle aynı gün ikimizde yangınlı ateşli olan …

Nisa suresi 137. ayet tefsiri

Sponsorlu Bağlantılar Nisa suresi 137. ayet tefsiri Soru Selamun aleykum hocam, internette bir yazı okudum …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.