Dini Soru / Sorular / Aile ile ilgili ayet ve hadisler

Aile ile ilgili ayet ve hadisler

Sponsorlu Bağlantılar

Aile ile ilgili ayet ve hadisler

Soru

Aileye karşı sorumluluklarımızdan ayet ve hadislerle örnekler verir misiniz. aile ile ilgili ayet ve hadislerden verebilir misiniz. Teşekkür ederim.

Cevap

Selamun aleykum. Aile içerisinde sorumlulukları anlatan ayeti kerimelerden bazılarının meali şöyledir:

4. Sure (Nisâ Suresi), 34. Ayet
Erkekler, kadınların koruyup kollayıcılarıdırlar. Çünkü Allah insanların kimini kiminden üstün kılmıştır. Bir de erkekler kendi mallarından harcamakta (ve ailenin geçimini sağlamakta)dırlar. İyi kadınlar, itaatkârdırlar. Allah’ın (kendilerini) koruması sayesinde onlar da “gayb”ı korurlar. (Evlilik yükümlülüklerini reddederek) başkaldırdıklarını gördüğünüz kadınlara öğüt verin, onları yataklarında yalnız bırakın. (Bunlar fayda vermez de mecbur kalırsanız) onları (hafifçe) dövün. Eğer itaat ederlerse artık onların aleyhine başka bir yol aramayın. Şüphesiz Allah çok yücedir, çok büyüktür.

20. Sure (Tâhâ Suresi), 132. Ayet
Ailene namazı emret ve kendin de ona devam et. Senden rızık istemiyoruz. Sana da biz rızık veriyoruz. Güzel sonuç Allah’a karşı gelmekten sakınanlarındır.

66. Sure (Tahrîm Suresi), 6. Ayet
Ey iman edenler! Kendinizi ve ailenizi, yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten koruyun. O ateşin başında gayet katı, çetin, Allah’ın kendilerine verdiği emirlere karşı gelmeyen ve kendilerine emredilen şeyi yapan melekler vardır.

2. Sure (Bakara Suresi), 223. Ayet
Kadınlarınız sizin ekinliğinizdir. Ekinliğinize dilediğiniz biçimde varın. Kendiniz için (geleceğe hazırlık olarak) güzel davranışlar takdim edin. Allah’a karşı gelmekten sakının ve her hâlde onun huzuruna varacağınızı bilin. (Ey Muhammed!) Mü’minler’i müjdele.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: aile ile ilgili ayet ve hadisler, aileyle ilgili hadis ve ayetler, aile ile ilgili hadis ve ayetler, aile ile ilgili 5 ayet, aile ile ilgili ayetler ve hadisler, aile ile ilgili hadisler ve ayetler, aile önemi ile ilgili hadisler

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.