Dini Soru / Sorular / Akrabalık ilişkileri nasıl olmalı

Akrabalık ilişkileri nasıl olmalı

Sponsorlu Bağlantılar

Akrabalık ilişkileri nasıl olmalı

Soru

Hocam etrafımızdaki herkese elimizden geldiğince yardım ediyoruz ilişkileri iyi tutmaya çalışıyoruz annem olsun ben olalım ama insanlar bize kırılıyorlar küsüyorlar az bi sözü bahane edip haberimiz yokken ilişkiyi kesiyorlar bize hep gelsinler biz gitmeyelim biz büyüğüz diyorlar akrabalık ilişkileri yıprandı bu durumda ne yapmamız gerek hocam ne yaparsak insanlara yaranamıyoruz.

Cevap

Kıymetli kardeşim. Maalesef durum böyle hale gelmiştir. İlişkiler çeşitli çıkar ve menfaatler etrafında şekillenmeye başlanmıştır. Ancak bir mümin yaptığını Allah için yapmalı ve karşılık bekleyerek yapmamalıdır. Her türlü iyilikte mümin böyle düşünmelidir. Peygamber aleyhisselam bu konuda şöyle buyurmaktadır:

“Eğer başkaları iyilik ederse, biz de iyilik ederiz. Başkaları kötülük yaparsa, bizde kötülük yaparız deyip, kötülükte başkalarına uymayınız, dayanıklı ve kararlı olunuz. Başkaları size iyilik yapınca siz de onlara iyilik yapın. Kötülük yaparlarsa, siz kötülük yapmayın.” (Tirmizî)

Asıl akrabalık ilişkisi bize gelene gitmek değil veya bize iyilik yapana bizim iyilik yapmamız değildir. Asıl sıla-i rahim bize iyi davranmadıklarında iyi davranmak ve bize gelmediklerinde onlara gitmektir. Elbette bu çok zordur ve ancak güçlü iman sahibi kimselerin yapabileceği bir durumdur. Hadisi şerifte şöyle buyrulmuştur:

“Karşılık olsun diye yakınlarını ziyaret eden kimse gerçekten görüp gözeten değildir. Asıl ziyaretçi, kendisinden ilişki kesildiği halde ilişkisini kesmeyip sürdüren kimsedir” (Buhari, Ebu Davud, Tirmizî)

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.