Dini Soru / Sorular / Akşam namazından sonra kılınan altı rekat namaz

Akşam namazından sonra kılınan altı rekat namaz

Sponsorlu Bağlantılar

Akşam namazından sonra kılınan altı rekat namaz

Soru

Selamın aleyküm. Peygamberimizin akşam namazından sonra altı rekat namaz kılınmasıyla ilgili bir hadisini okudum ancak bu altı rekat namazın nasıl kılınacağını bilmiyorum. Bilginiz varsa bilgilendirebilir misiniz?

Cevap

Aleykum selam kardeşim. Akşam namazından sonra kılınması sünnet olan 6 rekatlık namazın kılınışı normal iki rekatlık olarak kılınan namazlar gibidir. Kılınışın da özel bir durum yoktur. Bu namaza Evvabin namazı da denir. Bu namaz hakkında kısaca bir açıklama şöyledir.

Evvabîn, tövbe eden, sığınan anlamına gelen evvâb kelimesinin çoğuludur. Kur’ân’da beş yerde tekil ve bir yerde de çoğul olarak geçen bu kelime ile peygamberlerin ve sâlih kulların tövbe edip Allâh’a yöneldikleri anlatılır. Evvâbîn namazı ise, tövbe eden ve Allâh’a sığınanların namazı demektir. Hz. Peygamber’in, akşam namazından sonra altı rekat namaz kıldığı ve bunu tavsiye ettiği rivâyet edilmektedir (İbn Mace, İkâme, 185; Tirmizi, Salat, 202). Rasulullah, akşam ile yatsı arasında kılınan bu namazı, Kur’ân’da evvabîn diye nitelendirilen sâlih kulların namazı gibi sayılacağını belirtmek maksadıyla “evvabîn namazı” olarak vasıflandırmaktadır. Bunun yanında kuşluk vaktinde kılınan namazın da hadislerde evvabîn namazı olarak vasıflandırıldığı görülmektedir (Müslim, Salâtu’l-Müsâfirîn, 19). Altı rekatlı bir namaz olan evvâbîn namazı, altı rekatın sonunda selam verilmek sûretiyle bir defada kılınabileceği gibi, dört veya iki rekatta bir selam da verilebilir. Ancak iki rekatta bir selam vermek daha iyidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.