Dini Soru / Sorular / Aleviler neden namaz kılmaz

Aleviler neden namaz kılmaz

Sponsorlu Bağlantılar

Aleviler neden namaz kılmaz

Soru

Selamün aleyküm. Alevi, sunni, şii hiçbir kavram tam olarak bilmiyorum açıkçası ama şunu duydum aleviler namaz kılmıyormuş bunun sebebi de Hz Ali’nin namaz sırasında öldürülmesi ve kendilerinin namazı kılınmış ve abdestli olmalarıymış (tam anlamadım burayı ama). 19 yaşında bir gencim ve şii, hanefi, alevi, sunni bunlar hakkında nerdeyse 0 bilgim var. Namaz farz değil mi aleviler bunu yalanlıyor mu kafir mi oluyorlar merak ettim sormak istiyorum size.

Cevap

Aleykum selam kardeşim.Alevilik mezhep değil, zamanla çeşitli fitnelerden ortaya çıkmış ve insanların oluşturduğu bir yoldur. Hz Ali’nin kendilerinin namazlarını kıldığını, bu yüzden de kendilerine namaz borcu kalmadığını iddia eden aleviler vardır. Halbuki Kur’an’da böyle bir ayrım yoktur, namaz aklı olan herkese farzdır. Bu yüzden namaz kılmayan kafirdir diyemeyiz ama namaz kılmamak büyük günahlardandır. Hak mezhepler denilen 4 mezhep ise aralarında inanç açısından hiç bir fark yoktur. Sadece ameli noktalarda çeşitli rivayet ve anlayış açısından küçük ayrılıklar olmuştur.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.