Dini Soru / Sorular / Alevilik Sünnilik Şiilik

Alevilik Sünnilik Şiilik

Sponsorlu Bağlantılar

Alevilik Sünnilik Şiilik

Soru

Sn. Ve biricik DİNİ SORU SOR sitesinin bir o kadar değerli yetkilileri….
Size ilk olarak İslamın 4 temel mezhebi olan (HANEFİ,ŞAFİİ,HANBELLİ,MÂLİKİ) yani başka bir değişle bunlar islamın 4 temel mezhebi ise geriye kalan (ALEVİLİK, SÜNNİLİK,ŞİİLİK…) gibi kesimler ne o zaman ben tam anlayamadım beni aydınlatırsanız hocam sağolun var olun.

^^^___ONUR IRMAKO___^^^

Cevap

Selamun aleykum Onur kardeşim. İslam dininde hak mezhepler denince bu 4 mezhep (hanefi, şafii, maliki ve hanbeli) anlaşılır. Bu mehepler ayrı bir din veya ayrı bir inanç esasları olan fırkalar değildir. Bu mezhepler kuran ve sünneti açıklarken yorum farkı ile anlayış farkından kaynaklanan bazı küçük meselelerde ihtilaf etmişlerdir. İnançta ise bu mezheplerin aralarında bir fark yoktur. Kolay bir tanımlama olması açısından da peygamberin sünnetini takip eden anlamında ehli sünnet veya sünni ismi verilmiştir. Aslında böyle bir tabir (sünni) veya öyle bir mezhep yoktur.

Alevilik ve Şiilik ise tamamen farklı fırkalardır. Bu fırkalar kendi aralarında bile bir çok gruplara ayrılmışlardır. Bu konuyu kısaca özetlersek, alevilik ve şiilikte kuran ve sünnete ters düşen bir çok mesele vardır. Ama buna rağmen biz şiilerle alevileri tekfir etmeyiz. Sadece dine aykırı görüşleri kim iddia ederse dinden çıkar deriz ve gerisini Allah’a havale ederiz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.