Dini Soru / Sorular / Alkollu parfüm namaza engel mi

Alkollu parfüm namaza engel mi

Sponsorlu Bağlantılar

Alkollu parfüm namaza engel mi

Soru

İçinde alkol içeren parfüm vb kullanmak namaza engel olur mu abdestimize mani mi necaset sayılır mı?
Birde hanefi mezhebinde adet olma süresi 10 günü aşmaması gerekiyor peki 8. gün sonra bitse temizlenmek için 10.güne kadar geciktirmek caiz midir. (Çünkü bazen emin olamıyorum bitti sanıyorum abdest alıp namaz kalıyorum ama bir kaç saat sonra hala sarı renkte gelmeye devam ediyor sonra kaldığım namazı abdestsiz mi kıldım acaba diye düşünüyorum bu sebepten dolayı emin olana kadar geciktirmek doğru mudur?)

Cevap

Adetin bitimini anlamak için kanın kesildiğinden ve renginin tamamen temiz ve beyaz olduğundan emin olmak gerekir. Burada kendi durumunuzu bilmek ve ona göre hareket etmeniz gerekir. On gün sürmesi şart değildir eğer daha erken biterse onuncu güne kadar guslü geciktirmek caiz değildir.

Hanefilerde kabul edilen görüşe göre sarhoşluk verme özelliğini yitirmiş ve değişikliğe uğramış ve parfüm gibi maddelerle karıştırılmış olan parfümlerin kullanılması namaza engel değildir.

“Üzüm şarabından yapılmayan ispirto, bira vesaire müskirat içilemezse de elbiseye veya bedene sürülmesi de namaza mâni olur diye iddia edilemez.” (Hak Dini Kur’ân Dili, 2/763.)

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.