Dini Soru / Sorular / Allah’a nasıl saygı göstermeliyiz

Allah’a nasıl saygı göstermeliyiz

Sponsorlu Bağlantılar

Allah’a nasıl saygı göstermeliyiz

Soru

Öncelikle böyle bir hizmet verdiğiniz için Allah razı olsun .

Bende son zamanlarda şu şekilde takıntı olmaya başladı.
Her an Allah dediğimde toparlanmalıyım, yatarken dua etmemeliyim ,dua ederken ayağa kalkmalıyım,her zaman tövbe etmemeliyim ayaklarımı toparlamalıyım gibi. ,Diğer türlü Allah’a saygısızlık yapıyorum gibi hissediyorum.
Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

Cevap

Selamun aleykum kardeşim. Biz insanız ve insan zayıf olarak yaratılmıştır. Allah bizi yaratandır ve kusur ve eksikliklerimizi bilendir. Allah hiç kimseye taşıyamayacağını yüklememiştir. Peygamberler bile senin bu dediklerini yapmamıştır ki biz uygulayabilelim. Peygamber aleyhisselam bile uzanmış, dinlenmiş ve yatağında dua etmiştir. Yürürken, otururken ve uzanırken Allah anılabilir ve bunun hiç bir zararı ve saygısızlığı olmaz. Ayeti kerimede dahi öyle buyurmamış mıdır:

“Onlar ayaktayken, otururken ve yanları üzerine yatarken Allah’ı anarlar; göklerin ve yerin yaratılışı üzerinde düşünürler. Ve “Rabbimiz! Sen bunu boş yere yaratmadın, Sen yücesin, bizi ateşin azabından koru.” derler.” (Al-i İmran, 3/191)

Öyleyse sizin bu düşünceleriniz şeytanın size ibadetleri ve Allah’ı zikretmeyi zorlaştırmaya çalışmasından başka bir durum değildir. Şeytan bazen iyiliklerle de insanı aldatmaya çalışır. Fatır suresi 5. ayette şöyle buyrulur:

Ey insanlar, hiç şüphesiz Allah’ın va’di haktır; öyleyse dünya hayatı sizi aldatmasın ve aldatıcı(lar) da, sizi Allah ile (Allah’ın adını kullanarak) aldatmasın.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

2 Yorumlar

  1. Aleykum selam degerli hocam
    Selim hocam ve emegi gecen tum ınsanlardan Allah razı olsun insallah

  2. Amin kardeşim Allah sizlerden de razı olsun. Bir dua bizim için en değerli hazinelerden bile kıymetlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.