Dini Soru / Sorular / Allahın dilediğine hidayet vermesi ne anlama gelmektedir

Allahın dilediğine hidayet vermesi ne anlama gelmektedir

Sponsorlu Bağlantılar

Allahın dilediğine hidayet vermesi ne anlama gelmektedir

Soru

Selamünaleyküm Hocam

Allahu Teala bir ayeti kerimede ‘Allah dilediğini seçer yüceltir’ buyuruyor.Buradan devam edersek Allahu Teala dilemediğinide seçmeyip yüceltmez sonucu çıkar. Örneğin nebileri velileri seçip yüceltmiştir diyebiliriz. Yada fasıkları,münafıkları,münkirleri,kafirleride seçmeyip alçakta bırakmıştır diyebiliriz…Buradan hareketle kuldan çıkan amellerin doğrudan Allah’a bağlı olduğunu söylesek doğru olurmu? Allah dileseydi benide iyi bir kul yapardı mesela fasık,münafık,kafir olarak bırakmazdı denilebilirmi? Kulun cüzi iradesinin olmadığını söylemek doğru olurmu? Kul Allah dilediği için cennete dilemediği için cehenneme gittiğini söyleye bilirmiyiz….

Cevap

“Kul cüzî iradesini hidayet yolunda sarf ederse, Allah (cc) onun için hidayeti yaratır. Dalalet ve küfür yolunda sarf edenler için de dalaleti yaratır. Ayrıca kuluna seçtiği yolda gitmesi için imkân verir. O yolu kendisine kolaylaştırır.” (Müslim)
“İman, kulun irade-i cüziyesini (cüz’i iradesini) sarfettikten sonra, onun kalbine Allah (cc)tarafından ilka edilen (konulan) bir nurdur.” (Saadeddin Taftazani)

Demek ki hidayet; kulun seçme hakkını kullanmasından sonra ona verilen bir nimettir. Kul kendi iradesini kullanıp hidayeti tercih etmedikçe Allah (cc) onun kalbine zorla hidayeti koymaz. Allah’ın dilediği kulu hidayete erdirmesi, o kulun tercih ve gayretine bağlıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Şeytan insanlara nasıl vesvese verir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.