Dini Soru / Sorular / Allah’ın varlığı ve birliği ile ilgili kısa yazı

Allah’ın varlığı ve birliği ile ilgili kısa yazı

Sponsorlu Bağlantılar

Allah’ın varlığı ve birliği ile ilgili kısa yazı

Soru

Selamun aleykum hocam. Allah’ın varlığı ve birliği ile ilgili kısa yazı yazabilir misiniz? Teşekkürler şimdiden.

Cevap

Aleykum selam kardeşim. Allah vardır ve birdir. Peki onun varlığını ve birliğini insan nasıl ve hangi delillerle bilecektir? Evrende var olan bütün düzen ve ihtişam tek ve bir olan ilaha yani Allah’a inanmaya yönlendiriyor. İnsanın yaratılışından dünyadaki milyarlarca yaratılan ve bir ahenk içerisinde birbirleri ile uyum içerisinde olan herşey bizi ona imana götürüyor. O varlığı ve birliği ile eşi ve benzeri olmayan bir ilahtır. Eğer haşa böyle olmasaydı bütün bu kainattaki ihtişam ve düzen tek bir saniye bile ayakta kalamaz herşey darmadağın olurdu.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

2 Yorumlar

 1. merhaba hocam allahın birliği ile yaza bilirmisiniz

  • Allah’ın birliği hakkında yazı:

   Bizi Allah’ın varlığına götüren aklımız onun birliğine de götürür. Evrendeki düzen, ahenk, denge, değişme ve gelişim Allah’ın birliğinin en büyük delilidir. Evrene baktığımızda bütün varlıkların bir düzen ve ahenk içinde yaratılış gayesine uygun olarak görevini yerine getirdiğini görmekteyiz. Örneğin, göklerin ve yeryüzünün birbiriyle uyum içinde kusursuz yaratılışı ve işleyişi, yeryüzünün mevsimden mevsime değişik şekillere bürünmesi, yeryüzünün hayat taşıması ve insanın barınması için elverişli olması, gündüzün insanın geçimi, gecenin de onun uyku ve dinlenmesi için yaratılmış olması, yerde ve gökte bulunan her şeyin insanın emrine verilmesi gibi. Görülüyor ki, evrende sürekli bir hareket ve değişim söz konusudur. Çünkü Allah’ın yaratması sadece belirli bir zamana özgü değildir. Onun yaratması her an devam etmektedir. “… O, her an yaratma halindedir.” (Rahman suresi, 29) ayeti bu gerçeğe işaret eder.

   Bütün bunlardan anlıyoruz ki, evrene bu düzen ve gayeyi veren ilim, kudret, irade sahibi bir varlığın bulunması gerekmektedir. O varlık da Yüce Allah’tır. Yüce Allah Kur’an’da evrendeki düzen ve ahenge işaret etmekte ve şöyle buyurmaktadır: “…Biz her şeyi belli bir ölçüye göre yarattık.” (Kamer suresi, 49)

   Özetle gerek yaratılışı, gerekse yaratıldıktan sonraki işleyiş düzeniyle evrende var olan bu mükemmel düzen, denge ve ahenk Allah’ın birliğinin delilidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.