Dini Soru / Sorular / Altın bulup yemek haram mı

Altın bulup yemek haram mı

Sponsorlu Bağlantılar

Altın bulup yemek haram mı

Soru

Selamun aleykum hocam ben bide 2 tane arkadaşım çiğ köfte paketini küçülttük sonra kaldırımın kenarında su birikintisi aşağıya doğru gidiyordu bende çiğ köfte paketini o su birikintisine bıraktım çiğ köfte paketi durdu bende paketi alacaktım baktım altın da altın yüzük bizde aldık ve kuyumcuya götürdük ve bize 120 lira verdi bizde harcadık haram mı içim bir kötü oluyor.

Cevap

Selamünaleyküm,
Değerli kardeşim sizin bu sorunuza diyanet işleri kurulunun(ülkemizde dini açıdan en güvenilir kurum) verdiği cevapla cevaplamak istiyorum.
Kurul, buluntu eşya konusunda takip edilecek yöntemi de şöyle açıkladı: “Bulunduğu yerde bırakıldığı takdirde telef olmasından korkulan bir şeyi sahibine vermek üzere almak vacip; telef olmayacak şeyleri almak ise mubahtır.
büyük şehirlerde ise Sahibi çıkmayan buluntu malı yoksul kimselere sahibi adına tasadduk edebileceğini (Allah rızası için vermek); kendisi muhtaç ise ondan istifade edebileceğinin vurgulandığı Din İşleri Yüksek Kurulu kararında, “Ancak, daha sonra sahibinin çıkması halinde bedelini öder

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.