Dini Soru / Sorular / Ameliyatlı iken cenabet olmak

Ameliyatlı iken cenabet olmak

Sponsorlu Bağlantılar

Ameliyatlı iken cenabet olmak

Soru

Bir hastalıktan dolayı ameliyat olmak zorunda kaldım. Ameliyat olduktan sonra bir süre yatakta yatmak zorunda kaldım. Bu durumda necaset yani cenabet olmanın hükmü nedir.

Cevap

Ameliyatlı halde ve gusül alamayacak durumda olan hastaların cebanet olmaları durumunda sadece namaz abdesti gibi abdest almaları yeterlidir. Bunu da yapamazlarsa sadece teyemmüm alırlar. Teyemmüm de alamayacak halde hareket edemiyor ve ona aldıracak kimsede bulunmuyorsa o zaman o halde kılabilir gerekirse sadece göz iması ile namazlarını eda eder ve kazaya bırakamaz. Ancak gusül alırken sadece belli yerler yıkanamıyorsa o zaman yıkayamadığı yerleri mesh eder ve diğer vücudunu ise yıkar.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: ameliyatlı iken cenabet olmak, ameliyatlı iken cünüp olmak, ameliyatlıyken cenabet olma

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

2 Yorumlar

  1. Kulak ameliyatı oldum kısa bir sure bas kısmına su değmemesi gerekiyor ilişkiye girmiş olsam boy abdesti alabilirmiyim ve ne şekilde alabilirim kaynağı ile cevaplarmisiniz

    • Geçmiş olsun Allah şifalar versin. Su değmesi sana yasaklanan yere su değdirmeden gusül abdesti alabilirsin. Daha sonra su değmeyen yerlere elinle mesh edersin ve böylece guslün tamam olur. Kaynak olarak Diyanet İslam İlmihaline bakabilirsin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.