Dini Soru / Sorular / Anlamını bilmeden yaptığımız ibadetlerin durumu

Anlamını bilmeden yaptığımız ibadetlerin durumu

Sponsorlu Bağlantılar

Anlamını bilmeden yaptığımız ibadetlerin durumu

Soru

Merhaba, Kur`an insanlara indirilme amacı okunması ve anlaması ve yayılması için indirilmiştir. Günlük yaşantımızda yaptığımız ibadetlerde ayetleri sureleri namazlarımızda anlamlarını bilmeden okuduğumuzda sadece hislerimizle inandığımızda sorumluluk altına girmiyor muyuz? Benim Hristiyan tanıdığım insanlar bana siz anlamadığınız bir dinin peşinden gidiyorsunuz diyorlar. Yani okuduğumuz ayet ve surelerin anlamlarını bilmeden yaptığımız ibadetlerin durumu nedir?

Cevap

Merhaba kardeşim. Asıl itibarıyla her namaz kılan veya arapçasından bir dua okuyan kimse mutlaka anlamını ilk fırsatta öğrenmelidir. Doğru olan budur. Ancak fetva açısından kılınan namazlar veya okunan kuranı kerimin sevabı olduğu sahihtir ve alimlerimizin görüşü de böyledir. Bir hadisi şerifte şöyle geçmektedir: İbni Mes’ud (ra) anlatıyor: “Hz Peygamber’i (sas) dinledim. Şöyle diyordu: Kur’an-ı Kerim’den tek harf okuyana bile sevap vardır. Her sevap on misliye kayda geçer. “Elif Lam Mim bir harftir demiyorum aksine Elif bir harf, Lam bir harf, Mim bir harftir”(Tirmizi , Sevabü’l Kur’an 16, 2912)

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir yorum

  1. Tesekkur ederim Allah dinimizi hakkiyla dogru telaffuz edenlerden eylesin insallah.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.