Dini Soru / Sorular / Baba hakkı nedir

Baba hakkı nedir

Sponsorlu Bağlantılar

Baba hakkı nedir

Soru

Selamun aleykum hocam. Ben babamla çok sorunlar yaşıyorum din üzerinden ilerlememe izin vermiyor okumamı istiyor ama ben medreseye gitmek istiyorum. Sürekli kavga ediyoruz bir yanlışı oldu mu uyardığımda kızıyor. Babalar kızlarını din üzerinden yetiştirmesi gerek ama anlamıyor bu konuda tartıştığımız için hakkı var mı? teşekkürler Allah’a emanet olun.

(hocam bu arkadaşımın sorusu)

Cevap

Aleykum selam hanım kardeşim. Baba cennetin orta kapısıdır, artık dilersen onu koru dilersen terket buyrulmuştur. Anne ve babayla tartışmamak gerekir. Hak bile söylerseniz tatlı bir dille söylemelisiniz. Hakkı söylemekle baba hakkı ihlal edilmiş olmasa da dikkatli olmalısınız. Ona uygun ve anlayabileceği ifadelerle anlatmalısınız. Küfür olmadığı sürece asla ailelerinizle aranızı açacak hal ve hareketlere girmemelisiniz. Bu ümmetin bir özelliği orta ümmet yani vasat olan bir ümmet olmasıdır. Biz ne dünyamızı nede dinimiz ihmal etmeyiz. Ayrıca medresede eğitim almanız illaki şart değildir. Kendinizi hem dininiz açısından hemde dünyevi ilimler açısından geliştirebilirsiniz. Yani bir orta yolu bulabilirsiniz bunun için uğraşın. Allah yardımcınız olsun ve Allah sizi muvaffak eylesin kardeşlerim.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: baba hakki

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.