Dini Soru / Sorular / Baba üzerine yemin etmek

Baba üzerine yemin etmek

Sponsorlu Bağlantılar

Baba üzerine yemin etmek

Soru

Benim sigara içtiğimi babam öğrendi. Babam bana kendi üzerine yemin ettirdi ve kendi ölüsünü öpmem üzerine yemin ettirdi içmeyeceğime. Bende ettim. İçmemeye çalışacağım ama içersem kefaret vereceğim. 10 fakiri doyurabilecek gücüm var. 3 gün oruç mu tutayım yoksa fakir mi doyurayım. (Birde üzerine yemin ettiğim için ALLAH KORUSUN KEFARETİ ÖDESEM BİR ŞEY OLMAZ DİMİ BABAMA)

Cevap

Sevgili kardeşim, bir yemin sahih olması için ancak Allah adına yapılırsa geçerli olur. Baba, anne veya sevdiğin bir kimse üzerine edilen yemin geçerli değildir. Eğer ki, tekrar sigaraya başlasan ve baban yakın zamanlarda kendi eceli ile ölse bile, sen bunun farkını hiç bir zaman anlayamayacak ve ömür boyu vicdan azabı ile yanacaksın. Babandan da mı daha değerli bu zehir. Allah rızası için kendine bir iyilik yap, bırakmışsın ne güzel bir daha da ne olursa olsun başlama. Hem babanı hem kendini mutlu et. Bir de şunu unutma bir sigara bırakma sayesinde bile Allah’ın rızasını kazanabilirsin. Yani es geçilebilecek bir konu değil bu. Allah’a emanet ol kardeşim.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.