Dini Soru / Sorular / Babadan izinsiz para almak

Babadan izinsiz para almak

Sponsorlu Bağlantılar

Babadan izinsiz para almak

Soru

Selamın aleyküm. Hayırlı akşamlar. Bana fikir verirseniz çok sevinirim . Babam beni harçlıksız bırakıyor parası olduğu halde. Harçlığımı çıkarmak için hafta sonu çalışıyorum ama yetmiyor. Babamdan gizli harçlığımı parasından alsam haram mıdır?

Cevap

Aleykum selam kardeşim. Eğer paran yol, okul,y emek vs için yetmiyorsa ihtiyacın kadar babandan al fakat sigara, eğlence gibi zaruri olmayan durumlar için alman doğru değildir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

2 Yorumlar

  1. Allah razı olsun cevabınız için. Tabii ki ihtiyaçlarım için dediğiniz gibi. Peki izinsiz alsam günah mıdır?

  2. Allah senden de razı olsun. Elbette biz tam olarak senin yaşını durumunu bilmiyoruz. Sana genel olarak şu cevabı verebiliriz:

    Yeterli mal varlığı veya geliri olmayan çocukların nafakaları ergenlik dönemine kadar babaları, yoksa diğer usulleri veya yakınlarınca karşılanır. Bununla birlikte ergenlik çağına ulaşmamış çocuğun, yeterli mal varlığı veya geliri varsa usulü ya da diğer yakınlarının nafakasını karşılama zorunluluğu bulunmayıp masrafları kendi mal varlığından karşılanabilir. Ergenlik çağına girmiş olan erkek çocuk, kötürümlük, akli dengesindeki bozukluk, öğrencilik veya askerlik gibi sebeplerle gelir temininden acizse ya da çalışıp kazanma hürriyetine sahip değilse, yine bu çağa ulaşmış kız evli değilse -gelir temininden aciz olmasa bile- nafakası yine usulü veya hısımları tarafından karşılanır. Dolayısıyla bir gencin yukarıda sayılan sebepler gibi meşru bir sebebi olmaması halinde babasının cebinden, babasının bilgisi ve izni olmadan harçlık alması caiz değildir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.