Dini Soru / Sorular / Balık yedikten sonra süt içmek zehirlermi

Balık yedikten sonra süt içmek zehirlermi

Sponsorlu Bağlantılar

Balık yedikten sonra süt içmek zehirlermi

Soru

İyi akşamlar arkadaşlar. Bebek emziriyorum balık yedim 1 saat sora süt içtim zararı var mıdır lütfen bana bilgi verebilecek kimse var mı?

Cevap

İyi akşamlar. Bu konuda doğru olarak bilinen ama aslında kısmen yanlış olan bir bilgiyi düzeltmekle başlayalım. Yani aslında zararlı olmayan ama yanlış tüketildiğinde zehirlenmeye neden olan durum şudur:

Balığın içinde çok fazla miktarda protein bulunmaktadır ve balık yaşamını yitirdikden bir süre sonra yavaş yavaş balıkda zararlı bakteriler üremeye başlar. Zararlı bakteriler üreten balık bozulmuş kabul edilir.
Bozulmaya başlayan ( YETERİNCE TAZE OLMAYAN) Balığı tüketdikten sonra normalden fazla miktarda süt tüketmek (1 bardakdan fazlası) sütün içindeki kapsülsüz bakteriler zararlı bakteriler ile yer değiştirir ve normal balıkta etkisini göremediğimiz bakterilerden daha fazla bakteri üreterek zehirlenme diye tabir ettiğimiz bakterilenme olayı meydana gelir.
Yani esas olarak eğer denizin yanında balık tutuyorsanız ve içmek içinde sadece bir sütünüz var ise korkmadan süt ile balığınızı tüketebilirsiniz. ama diğer yandan şehir yaşamı nedeniyle market veya pazarlardan alınan ve taze diye kandırıldığımız balıkları alıp tüketmekle birlikte çoğu zaman süt bile içmeden zehirlenme tehlikesiyle karşıyayızdır aslında. Kısaca bu zehirlenme fazla miktardaki histamin proteinin artışıyla meydana gelmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Livata günahı affedilir mi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: balık yedikten sonra süt içmek

İlgini Çekebilir

Kadınların çalışması caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar Kadınların çalışması caiz mi Soru Kadınların çalışması caiz midir kısaca açıklar mısınız. İslam …

Livata günahı affedilir mi

Sponsorlu Bağlantılar Livata günahı affedilir mi Soru Hocam ben daha yeni ergenliğe girdiğim sıralarda livata …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.