Dini Soru / Sorular / Baş açıkken tesbih çekilir mi

Baş açıkken tesbih çekilir mi

Sponsorlu Bağlantılar

Baş açıkken tesbih çekilir mi

Soru

Başımız açıkken zikir çekersek sevabı azalır mı? Baş açıkken tesbih çekilir mi? Bu konuda en doğrusu nasıldır?

Cevap

Baş açıkken tesbih çekmek ve kuran okumak caizdir. Başın örtülmesi gereken yerler ve durumlar bellidir. Bunun dışında tesbih çekmek ve dua okumak gibi durumlarda başı örtme mecburiyeti yoktur. Allah kabul eylesin.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Şeytan insanlara nasıl vesvese verir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: baş açık tesbih çekilir mi, Basi acik zikir edilirmi, başımız açık tespih çekilir mi

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

2 Yorumlar

  1. şu baş acıkken kuran okunur yazan kişiler Allah dogru yola iletsin el minel haya edep be nerde görülmüş baş acık kur’an okunur…..!!!!!

  2. Başı açık Kuran okumak caizdir. Namaz kılarken ve kendine nikah düşen erkeklerin yanında kadının başını örtmesi farzdır. Bunların dışında ise örtmesi daha iyi olmakla beraber farz değildir. Bu açıdan abdesti yokken ve başı açıkken dua etmek, hadis okumak ve Kurana dokunmadan ayet ve sure okumak caizdir. Ayakta, otururken, yürürken ve yatarken dua ve Kuran okumak da caizdir. Ayrıca çocuk emzirirken de Kuran okunabilir.

    Kur’ân-ı Kerîm’i okumak isteyen kimsenin abdest alıp kıbleye doğru oturması sünnettir. Ancak yürürken veya yatarken onu okumakta beis yoktur. İshak bin İbrahim diyor ki: Ebû Abdullah ile birlikte camiye giderken Kehf süresini okuduğunu işittim. Aişe (ra) de şöyle diyor: Ben sedirimin üzerine uzanmış iken Kur’ân-ı Kerîm’i okurdum. (Muğni, I. 803)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.