Dini Soru / Sorular / Başkası için kuran okumak

Başkası için kuran okumak

Sponsorlu Bağlantılar

Başkası için kuran okumak

Soru

1 yıllık kuran

Anneme yıllık kuran okuyacağım bana ve anneme sevabı ve faydası nedir? Ve adetliyken başkası yardım edebilir mi?

Cevap

Selamun aleykum. Kuran okumanın fazileti elbette vardır. Sevabı öncelikle okuyan içindir. Daha sonra sevabını dilediğiniz kimselere bağışlayabilirsiniz. Ölmüş olsun veya hayatta olsun farketmez. Adet döneminde başkası sizin yerinize okuması şart değildir. Ama dilerseniz de okutturabilirsiniz.

Kuranı kerim okumanın fazileti:

“Evlerinizde Kur’an okumayı yayınız. Bir ev ki onda Kur’an okunmaz, o evin hayrı azalır, şerri çoğalır. Ehline darlık gelir…” “Kur’an’ı oku yasak ettiği şeyleri anla. Şayet okuman seni yasaklardan almıyorsa onu okumuş, anlamış sayılmazsın.” “Kur’ân Allah’dan başka her şeyden faziletlidir. Kur’ân’ın diğer kelâma olan üstünlüğü azîz ve celîl olan Allah’ın yarattıklarına üstünlüğü gibidir” (Şerhu Sahihi Tırmizi, XI 47; Mişkâtu!-Mesâbih,1,660.)

“Kur’ân zengindir. O’nun sonunda fakirlik, Candan öte zenginlik yoktur (et -Taberâni’den, el-itkân, IV, 103.)

Hz. Peygamber (sav); “Gerçek şu kî Kur’an; Allah’ın (kopmaz) ipidir. Apaçık bir nurdur. Onu okuyunuz. Zira Allah Kur’an okumaya karşılık her harfine on hasene (sevap) verir” buyurdu. (Beyhaki)

Hz. Peygamber (sav); “Hangi evde Kur’an-ı Kerim okunursa orada bolluk, bereket çoğalır, şeytanlar uzaklaşır ve melekler oraya hücum eder” buyurdu.

Hz. Peygamber (sav); “Allah katında Kur’an’dan daha üstün şefaatçi yoktur. Ne peygamber, ne melek ve ne de başkaları.” buyurdu. ı Abdülmelik.Taberani)

Hz. Peygamber (sav); “Ümmetimin en faziletli ibadeti, Kur’an okumaktır? buyurdu.

Hz. Peygamber (sav);”İlim-bilgi isterseniz Kur’ân’ı Kerimi karıştırın. O’nu inceleyin. Çünkü evvelin ve ahirin ilmi ordadır?buyurdu, (İbn Mes ud)

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: baskasi icin kuran okumak, Kuranı başkası için okumak

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.