Dini Soru / Sorular / Batıl inançlar ve hurafeler nedir

Batıl inançlar ve hurafeler nedir

Sponsorlu Bağlantılar

Batıl inançlar ve hurafeler nedir

Soru

Bidatlar – Hurafeler – Batıl inançlar

Selamun aleyküm. Ben geçenlerde böyle bidatlar hurafeler batıl inançlar nelerdir diye araştırıyordum. Bir kaç tane görünce sanki ben bunları geçmişte yapmışım gibi hissediyorum. Bidat veya hurafe işlemişim gibi geliyor bana bu vesvese midir işlemiş miyimdir?

Cevap

Aleykum selam kardeşim. Batıl inançlar ve hurafe denilen uydurma adet ve düşünceleri islam reddetmiştir. Bidatler ise sonradan dine eklenen ve yapılması caiz olmayan amellerdir. Bu vesvese de olabilir ama bunun bir önemi yok. Önemli olan eğer böyle bir şey olmuşsa bundan dolayı tövbe etmen ve bundan sonra yapmamandır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Livata günahı affedilir mi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kadınların çalışması caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar Kadınların çalışması caiz mi Soru Kadınların çalışması caiz midir kısaca açıklar mısınız. İslam …

Livata günahı affedilir mi

Sponsorlu Bağlantılar Livata günahı affedilir mi Soru Hocam ben daha yeni ergenliğe girdiğim sıralarda livata …

4 Yorumlar

  1. dediğim gibi internette araştırdım birkaç tane gözüme çarptı ondan sonra sanki yapmışım gibi geldi bana vesvesemidir diye sordum Allah razı olsun.

  2. Evet değerli kardeşim. Kesin bir şekilde yaptığından emin olmadan aklına gelen bu tür düşünceler vesvesedir.

  3. Yüksek bir yerden üzerine düşmek, gece dışarı sıcak su dökülmez, çöpe sıcak su dökülmez yoksa cinlere zarar verirsiniz onlarda musallat olur. Tarzı yazılar okudum. Bu beni tedirgin etti. Bu yazılar hurafemi. Lütfen cevap verin. Şimdiden Allah razı olsun.

    • Sıcak su dökülmesi konusu doğrudur ve gece olsun gündüz olsun toprağa yada yerdeki deliklere su dökülecekse euzu besmele çekerek dökülmelidir.

      Gece cinnîlerin yayıldığı; bu sebeple gece olunca kapıların kapanması, çocukların eve gelmiş olması gerektiği hadis-i şerif ile sâbittir. Dökmemeli; dökmek zorunda ise destur deyip dökmelidir. (Şir’atü’l-İslâm)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.