Dini Soru / Sorular / Bayan erkeğe selam verebilir mi

Bayan erkeğe selam verebilir mi

Sponsorlu Bağlantılar

Bayan erkeğe selam verebilir mi

Soru

Selamun aleykum kıymetli hocam. Bayan erkeğe selam verebilir mi? Bayanların erkeklere selam vermeleri hangi durumlarda caiz olur?

Cevap

Aleykum selam kardeşim. Selamlaşma müslümanlar için çok önemli bir konudur. Selamlaşma adabında her müslüman erkek ve kadının bilmesi gereken bazı önemli hususlar vardır. Bu hususları şöyle özetlemek mümkündür:

Bu konuda Hanefi bilginleri; kadının erkeğe, erkeğin de kadına selâm verebileceğini, ancak erkeğin genç kadına, genç kadının da erkeğe selâm vermesinin mekruh olduğunu söylemişlerdir. Selâm veren kadın yaşlı ise, erkek onun selamını duyacağı şekilde sesli olarak alır, genç ise içinden alır. Erkeğin selâm vermesi halinde de selâm verdiği kadın gençse, selâmı içinden, yaşlı ise sesli olarak alır. Yine erkek aksırdığında kadın “yerhamükellah” diye “tesmit” te bulunursa, kadın genç ise erkek onu içinden, ihtiyar ise sesli olarak cevaplar, denmiştir. (Bu konuda bk. Halîl Ahmed, Bezlü`l-mechûd XX/l4O; Aynî XVNI/299; Ibn Abidîn VI/369)

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.