Dini Soru / Sorular / Bebeğe kaç günde ruh üflenir

Bebeğe kaç günde ruh üflenir

Sponsorlu Bağlantılar

Bebeğe kaç günde ruh üflenir

Soru

Merhaba hocam. Anne karnındaki bebeğe ruh ne zaman üflenir? bebeğe kaç günde ruh üflenir lütfen izah eder misiniz. Teşekkür ederim.

Cevap

Merhaba kardeşim. Anne karnındaki bebeğe ruhun üflenme zamanı hakkında genel kanaat ve görüş 40. gününden itibaren olduğudur. Bu konuda geçen bir çok hadisi şeriften iki tanesinde şöyle buyrulmaktadır:

Abdullah b. Mes’ud (r.a.) şöyle söylemiştir: Rasûlüllah (s.a.s.) -ki o, doğru söyler ve kendisine doğru bildirilir- bize, (insanın yaratılış evrelerini) şöyle anlattı: “Sizden birinizin yaratılışı** annesinin karnında kırk günde toplanır. Sonra orada bunun gibi ‘alaka’ olur.*** Sonra yine bunun gibi ‘mudğa’ olur. Sonra Allah bir melek gönderir ve kendisine dört şey emredilir: Rızkı, eceli, ameli ve said mi yoksa şaki mi olacağı(nın yazılması)…(Buhari, Sahih)

Huzeyfe b.Esîd (r.a.) in, Peygamber (s.a.s.) e ulaştırdığı rivayete göre Rasûlüllah (s.a.s.) şöyle buyurmuştur: “Nutfe, rahimde kırk yahut kırk beş gecede yerleştikten sonra, üzerine melek girer ve: ‘Ya rabbi, Şaki mi olacak, said mi?’ diye sorar ve bunlar yazılırlar.Tekrar: ‘Ey Rabbim, erkek mi olacak yoksa dişi mi?’ diye sorar. Bunlar da yazılır. Ameli, eseri, eceli ve rızkı hep yazılır. Sonra sayfalar dürülür. Artık o sayfalara ne bir ekleme yapılır ne de onlardan bir şey eksiltilir.” (Müslim, Sahih)

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: çocuğa kaç gunde ruh üflenir

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.